Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  3 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Siit saad meile saata oma artikli või kuulutuse.


   
  Postitanud Weissenstein
  ArtiklidPaide vanalinna arutelu

  17. veebruar 2004

  Teisipäeval, 17. veebruaril toimus Järvamaa muuseumis väikeses ringis nõupidamine, kus esinesid Muinsuskaitseametist Ants Kraut ja Kalle Lange ning Ajalooinstituudist Tanel Moora.
  Kohal viibisid ja arutelust võtsid osa Ühenduse Weissenstein, Paide linnavalitsuse, Järva maavalitsuse ja Järvamaa muuseumi esindajad ning linnakodanikud.
  Üritus oli korraldatud Ühenduse ettepanekul, Järvamaa muinsuskaitseinspektori Aino Punga, Järvamaa Muuseumi ning Vallitorni poolt Jaak Salmari kaasabil.

  Arutelu teemaks oli Paide vanalinn. Ühendus on teinud ettepaneku teostada ajaloolisi uuringuid kunagise Paide linnamüüri kohta. Ainsad andmed, mis linnamüüri olemasolule viitavad, on mõningad vanad (17. sajandist pärit) linnaplaanid. Arheoloogilisi uuringuid ei ole tehtud. Tegu ei ole lihtsalt ajaloo-alase huviga. Linnamüüriga seonduvat saab kasutada Paide vanalinna piiritlemiseks, mis omakorda aitaks kaasa vanalinna väärtustamisele ja esiletõstmisele mh ka turismiobjektina. Selleks on aga eelnevalt vajalik koguda teavet, mille alusel on ehk tulevikus võimalik aidata kaasa vanalinna restaureerimisele.

  Kalle Lange tegi ülevaate Vallimäel teostatud arheoloogilistest uuringutest ja nende põhjal tehtud järeldustest kunagise kindluse kohta. Samuti tuletas ta meelde seda, et mõned aastad tagasi uuriti Rüütli tänava puitmajade all asuvaid vanu keldreid. Üllatuseks leiti, et keldritel on palju paksemad müürid, kui selliste majade alla tavaliselt ehitati. Sellest võib teha järelduse, et tegu võib olla endise linnavalli müüriga. Müüri asukoht langeb kokku ka vanadel plaanidel kujutatuga.
  Teiseks huvitavaks mõtteks oli uurida endise, Vallimäe külje alt kulgenud jõesängi taastamist. Kui see võimalik oleks, siis ehk annaks see ka tõuke endise vesiveski taastamisele, mis praegusel kujul on küll ehitatud 19. sajandi teisel poolel ent tõenäoliselt asus sellel kohal vanem veskiehitis juba vähemalt 16. sajandil.

  Tanel Moora tegi ülevaate Järvamaaga seonduvast muinasajal. Tema sõnul ei saanud Paide linna rajamise üheks põhjuseks olla see, et sellelt alad läksid läbi ammused kaubateed. Pigem tekkisid kaubateed ikka hiljem, juba rajatud asustuse juurde. Veski tekkimine oli tema sõnul seotud kindlusse palgasõdurite toomisega (ilmselt 16. sajandil), millest tulenes vajadus suurema koguse jahu järele.

  Ants Kraut aitas edendada Ühenduse poolt pakutud linnamüüri uurimise ideed. Peale arhiivimaterjalide uurimise, oleks võimalik müüri asukohta esmalt uurida geofüüsiliste meetoditega, samuti püüda müürijoont kaardile kanda vanade keldrimüüride põhjal. Seejärel oleks tema sõnul täiesti võimalik alustada mõningas kohas ka väljakaevamistega. Ka sellised uuringuid saab teha linnarahvale huvitavalt, leidude kohta võiks välja panna ajutisi või alalisi teabetahvleid. Samuti oleks huvitav endine linnapiir ehk müür ka märgistada.

  Otsustati sellesarnased koosviibimisi edaspidigi korraldada. Ühenduse eesmärgiks on alustada vanalinna kaardistamist. See hõlmaks teabe kogumist kõigi vanalinna hoonete ja tänavate ajaloo kohta, samuti nende praeguse olukorra kirjeldust. Taolisi kaardistamisi on juba tehtud Kuressaare linnas. Seega järgmisele taolisele kokkusaamisele on kavas kutsuda inimesed, kel selliste projektide teostamisel juba kogemus on. Järgmise nõupidamise ajast teatame oma veebilehel.

  Kokkusaamise lõpuks esitles Ühendus esmakordselt aastatest 1913-1967 pärinevat dokumentaalfilmi materjali Paide linna kohta. Filmilõigud, kokku 12 minutit on hangitud Eesti Filmiarhiivist.

  Igatahes oli meie arvates see esimene Paide ajalooteemaline koosolek igati kordaläinud. Tahame veelkord tänada kõiki, kes aitasid seda korraldada ja kokkusaamisest osa võtsid.

  Ühendus Weissenstein

  Loe teisi selle teemaga seotud kirjutisi:

  Weissenstein kui Paide vanalinn

  Keskväljaku taastamine

  Vallitorni ajalookeskuse koosolek

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein