Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  1 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Siit saad meile saata oma artikli või kuulutuse.


   
  Postitanud Weissenstein
  UudisedPaide oma raha

  Alates 1. aprillist on Paide vanalinnas kehtestatud oma valuuta – KogukonnaKopikas.
  Kohaliku kogukonna potentsiaali paremaks ära kasutamiseks ning kohaliku majandusliku, sotsiaalse ja kultuurilise ettevõtlikkuse arendamiseks on Ühendus Weissenstein otsustanud 2010. aasta 1. aprillist käivitada nn kohaliku raha projekti.

  Majandussurutis on mõjumas rängalt nii üksikisikutele kui kogukondadele. Ka Paide linna eelarve ei ole jäänud sellest puutumata. Muuhulgas tähendab see rahaliste vahendite kokkukuivamist. Raha on vähe nii omavalitsustel, äridel kui eraisikutel. Samas on meil kõigil tohutult potentsiaali – oskuseid, aina enam aegagi, mida saaks üksteise ja kogukonna hüvanguks kasutada. Et aidata kohalikul ettevõtlikkusel senisest paremini jalule saada, tuleb hoogustada selliste ressursside vahetamist. Selleks ei ole alati vaja „pärisraha“. Piisab, kui vahetatakse nö teenuseid või oskusi, millel ongi ju erinevalt traditsioonilise rahasüsteemi tagatistest tegelik, reaalne väärtus. Seepärast on praegune aeg parim, et kehtestada "oma raha"!

  EV rahaseadus lubab maksevahendina kasutada ainult Eesti krooni (RS § 3, ehkki nagu me teame, ei takista see lähiajal krooni vahetamist euro vastu), mis tähendab et kohaliku raha väljaandmine ei ole lubatud. Kuid maksevahendina on faktiliselt kasutusel ka muud finantsvahendid, sh näiteks voucherid või kinkekaardid. Tegemist on võlaõigusseaduse §-s 917 nimetatud väärtpaberitega (enamasti §-s 918 nimetatud esitajaväärtpaberitega), mille põhitunnuseks on see, et väärtpaberi eest on õigus saada ainult kindlat kaupa või teenust, st väärtpaber ei ole üldkäibes. Selliste väärtpaberite väljastamise kohta piirangud puuduvad, st et väljastajaks võib olla nii eraisik, MTÜ kui ka kohalik omavalitsus.

  Ühendus Weissenstein on otsustanud hakata väljastama selliseid väärtpabereid eelkõige vanalinna ja kohaliku kogukonna tegevusse vabatahtliku tööga panustanud isikutele, et sellist panust senisest enam väärtustada ja vabatahtlikku tööd ning kogukonnatunnet julgustada. Kohaliku "raha" nimeks on praegu valitud "KogukonnaKopikas". Iga konnakopikas vastab ühele sellisele vabatahtlikule töötunnile ning väljastatakse vabatahtlikule töötajale paberkandjal. Konnakopika eest saab osta vanalinnas osutatavaid teenuseid – ekskursioone, ajaloo-alast nõustamist, koolitusi, taaskasutuses ehitusmaterjali jms. Kopikas võib olla aga ka vahetult linnakodanike vahelises käibes, kus muidu võiks rahapuudus olla takistuseks. Nii tekib nö rahaline ekvivalent teenuste ja kaupade/toodete (näiteks kohalike aiasaaduste) vahetamiseks. Mujal maailmas on sellised finantsvahendid oluliselt soodustanud kohaliku kogukonna arenemist ning samasugune eesmärk on ka KogukonnaKopikal.

  1. aprillist veel taalerit paberkandjal kätte ei anta, vaid üksnes registreeritakse õigusi konnakopika saamiseks. Kopikat hakatakse paberkandjal väljastama alates 1. mai TeemeÄra talgutest. Alates 1. aprillist saavad aga kõik, kes soovivad omandada KogukonnaKopika, avaldada oma soovi koos pakutava teenuse või kauba kirjeldusega meiliaadressile raha@weissenstein.ee.

  Põhjalikuma ülevaate saamiseks kohaliku raha teemast loe lähemalt Weissensteini blogist.


  Ühendus Weissenstein

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein