Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  6 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Siit saad meile saata oma artikli või kuulutuse.


   
  Postitanud Weissenstein
  UudisedPaide Rahvamaja

  3. veebruar 2004

  3.veebruaril 75 aastat tagasi avas uksed Paide Rahvamaja. Seal leidsid omale kodu spordiselts “Järvapojad”, teatriselts “Voog”, karskusselts “Idu” kes avas seal lugemislaua jne. Rahvamajas näidati ka kino.
  Kohe peale vabadussõja lõppu asuti püstitama mälestussambaid langenud kangelastele. Mälestusmärgi püstitamisest Paides kõneldi juba esimestel aastastel peale sõda. Selleks otstarbeks läksid isegi pidude, peamiselt Vabariigi aastapäevade sissetulekud. 21.septembril 1925.aastal kutsuti Paide Linnavalitsuse nõupidamisele seltskondlike organisatsioonide ja ametiasutuste esindajad ja otsustati asutada Vabadussõjas langenud Järvamaa Kangelaste Mälestusmärgi Püstitamise Komitee. Juhatusse kuulusid esimees A. Eglon, abiesimees L. Lohi, laekahoidja J. Tilling, sekretär A. Rehe, V. Uukareda, linnapea Purfeldt jne. Komitee asutamisel ei võetud vastu kindlat otsust, milline mälestusmärk tuleb, kuid jätkati raha kogumist annetuste, toetuste ja pidude sissetulekute näol. 1926.aasta sügiseks oli korjatud juba 370 000 marka.

  Osa juhatuse liikmeist (Tilling, Purfeldt ja Sõnajalg) pooldas seltsimaja ehitamist. Kuna Paides ei olnud korralikku kooskäimise kohta, siis toetasid seda seisukohta teisedki. Kogutud rahast ei oleks aga jätkunud ajakohase mälestussamba ehitamiseks, rahvamaja ehitamist toetasid lisaks nii linna- kui maavalitsus. Esialgselt plaaniti Pikaküla härrastemaja ümber ehitada maavalitsuse administratiivhooneks. maavalitsus ostis Pikaküla härrastemaja 147 665 marga eest. See kavatseti Paidesse vedada ja siin kahekordseks üles ehitada. 1921.aasta sügiseks taheti hoone üles ehitada, kuid otsus jäi sedakorda täitmata. Järva maakonnanõukogu otsustas anda rahvamaja ehitamiseks tasuta üle Pikaküla mõisahoone linnale tingimusel, et linnavalitsus komitee poolt organiseeritud pidude pealt lõbustusmaksu ei võtaks ja et maakonnavalitsusel oleks õigus juhatusse oma esindaja saata. Eduard Purfeldt koostas projekti, Pikaküla hoone lammutati ja veeti Paidesse ning ettevõtja J. Jakobson alustas ehitamist. Rahvamaja vundamendi kraavi kaevamisest võtsid osa Paide seltskonnategelased, pidulik nurgakivi panemine toimus  29.mail 1927.aastal.

  Rahvamaja avati 3.veebruaril 1929.aastal. Seal leidsid omale kodu spordiselts “Järvapojad”, teatriselts “Voog”, karskusselts “Idu” kes avas seal lugemislaua jne. Rahvamajas näidati ka kino.

  Eesti Vabadussõjas 1918-1920 langenud koguduse liikmete mälestusmärk püstitati Paide Püha Risti kirikusse 1929.aasta. Mälestusmärk valmistati August Roosilehe kavandi järgi raudkivist. Vabadussõjas langenute mälestusmärk taasavati muinsuskaitsepäevade ajal 1989.aasta aprillis.

  Maie Rüütel
  Järvamaa Muuseumi teadur
  Paide Linnaleht

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein