Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  4 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Siit saad meile saata oma artikli või kuulutuse.


   
  Postitanud Weissenstein
  ArtiklidMiljööalal ehitamine nõuab suuri summasid

  26. veebruari 2009 Järva Teataja
  Kadri Tonka


  Paide vanalinnas elada on mugav, ent kui tahta miljööväärtuslikul alal maja pisut korrastada,  tähendab see üksjagu sekeldust, enne kui kõik etteantud nõuded selgeks saavad.
  Paide Väike-Aia 18 elanik Jaanus Vooglaine soovis juba aastaid tagasi ehitada maja kõrval lagunenud kuuri asemele uue. Et maja asub muinsuskaitsealal, võttis ehitamine alates projekteerimisest üle kahe aasta aega. «Hädad saidki alguse projekteerimisest,» selgitas  ta. «Muinsuskaitse all olevat maja ei või ju iga arhitekt üldse tehagi.»

  Projekti võivad kirjutada ainult litsentsiga eriaalainimesed. Kui joonised valmis, saadetakse need Tallinna kinnitada. «Mitu korda tegime projekti ümber,» sõnas Vooglaine.
  Võttis aega, mis ta võttis, aga nüüd on Vooglainel abihoone valmis. Seal paiknevad nüüd garaa˛, töötuba, panipaik, puukuur ja katusealune, kus suvel on hea grillida ja talvel autot hoida.

  Nõudmised elukohta vahetama ei sunni

  Ka 1891. aastal ehitatud elumaja ootab ees katusevahetus. Vooglaine mõistab, et nii vanas majas elamine toob kaasa nõuded, mis uusehitisi ei puuduta.

  Vooglaine ütleb, et kui oleks saanud valida, oleks ta kindlasti eelistanud odavamat trapetsprofiilkatust, aga kahjuks muinsuskaitseseadus profiilplekki kasutada ei luba.

  Ega Vooglaine nurise. Ütleb, et fassaadile esitatud nõudmised on tegelikult üsna mõistlikud. Ta küll arutleb, et plastikaken oleks puitaknast palju odavam, lisaks pole seda tarvis ka värvida, aga õnneks on Vooglaine majal ees vahetatud puitaknad ja enam ta selle pärast muretsema ei pea.

  See, et ta oma maja väljast soojustada ei tohi, ei häiri Vooglainet sugugi. «Palkmaja on ilma soojustamatagi piisavalt soe,» teab ta öelda.

  Kuigi Vooglaine läbis hiljuti pika bürokraatia kadalipu, on ta siiski veendunult seda meelt, et palkmaja on väärtus, mis püsib ajast aega, ega oleks nõus vanalinnast piiravate ehitustingimuste tõttu mujale kolima.

  Uhkust oma uueks ehitatud vana maja üle tunneb ka Rüütli 42 omanik Janno Lehemets. Ka tema elamu on ilmselt ehitatud 1800ndate lõpul.

  Enne taastamistöid oli hoone üsna räämas, aga nüüd loodab Lehemets olla eeskujuks ka teistele majaomanikele.

  Küsimusele, mida maja vana uueks ehitamine tähendab, vastas Lehemets, et eelkõige seda, et kõik hinnad on kallimad.

  Ei tohi kasutada odavaid plastikaknaid, ka uksed peavad olema puidust. Voodrilaud, mis maja katab, on tehtud eritellimusena, sest nii laia voodrilauda tänapäeval enam ei müüda.

  Käsitööna valminud katuse karniisid on Lehemets lasknud puusepal eraldi teha. Ka kivikatus on märkimiväärselt kallim kui profiilplekkkatus. «Tahtsin maksimaalselt ajastutruud välimust saada,» ütles ta.

  Et sellisele tulemusele jõuda, käis Lehemets esmalt Paide linnavalitsuses maad uurimas, lisaks veel teiste linnade vanalinnades pildistamas. «Paides kahjuks mul kuskilt eeskuju võtta polnud,» põhjendas ta.

  Lehemets kahtlustab, et oma ala spetsialistid leiaksid maja juures kindlasti detaile, mille üle nuriseda, aga kinnitas, et püüdis teha kõik nii hästi kui võimalik. «Vundament on ainuke, mis pole ajastutruult tehtud,» tunnistas ta.

  Lehemets meenutas ärimees Rein Kilki, kes on öelnud, et ilus maja on selline, mille taustal tahad oma lapsest pilti teha. «Mina tahan igal juhul selle maja taustal oma lapsest pilti teha ja loodan, et ka turistid, kes Paidesse tulevad, leiavad maja üles,» arutles ta.

  Piirkonna ehitusnõuete ja tingimuste kohta arvab Lehemets, et need võivad ju olla, aga usub, et olukorra päästab ainult aeg. «Tuleb lihtsalt oodata, kuni aeg teeb oma töö ja majaomanikuks saavad inimesed, kel on tahtmist ja võimalust maja korda teha,» lausus ta.

  Raha motiveerib

  Teine asjaolu, mis innustaks majaomanikke kiiremini õiges suunas taastamisotsuseid tegema, on rahatoetus. Lehemetsa meeles on vahva, et korraldatakse kohupiimavärvi kursusi, aga kui maja on sedavõrd lagunenud, nagu  tema maja oli, säästvast tehnikast palju abi pole. «Loomulikult ei saa kogu ehitust kinni maksta, aga kui katta kas või see hinnavahe, mille tingib ajastukohaste materjalide kasutus, on kasu juba suur,» arutles ta.

  Kui siiani olid miljööväärtuslike alade ehitustööde nõuded  kirjas Paide ehitusmääruses ja muinsuskaitseseaduses, siis järgmisest sügisest võib neid otsida uuest teemaplaneeringust, mis on parasjagu koostamisel.

  Paide linnaarhitekt Marje-Ly Rebas ütles, et inimesed on muutunud aastatega järjest teadlikumaks ja soovivad piirkonnale iseloomulikku eripära järgida. «Need, kes küsima tulevad, on nõus kokku leppima ja nendega on lihtne asju õigesti teha, probleem on nendega, kes küsima ei tule, vaid lihtsalt teevad ära, eirates sageli kõiki seadusi,» selgitas ta.

  Rebas märkis, et uus teemaplaneering teavitab inimesi sellest, millised on teatud tüüpi hoonete väärtuslikud detailid. «Suurem osa inimesi ei hävita originaaldetaile ju pahatahtlikult, vaid lihtsalt teadmatusest,» sõnas ta. 

  Teemaplaneeringu lisades on näidetena selgitatud, mis on katuseräästale iseloomulik või mis on ümmargune aken. «Kui majaomanik rohkem teab, siis võib-olla küsib ta ka rohkem nõu ja teeb vähem valesti,» lootis Rebas.


  Äsja Rüütli 42 hoone välisilme uuendanud majaomanik Janno Lehemets näitab kivi, mille muinsuskaitsjad heaks kiitsid ning millega nüüd kogu katus kaetud on. Lehemets loodab, et korda tehtud maja on eeskujuks ka teistele majaennistajatele.

  Vaata JT artiklit .pdf formaadis

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein