Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  3 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Siit saad meile saata oma artikli või kuulutuse.


   
  Postitanud Weissenstein
  UudisedKäsitöötegijad koonduvad kunagi oma majja

  16. veebruari 2008 Järva Teataja
  Arnika Tegelman
  peatoimetaja


  Sel nädalal lõpetas töö Järvamaa ainuke kunstikauplus Paides Väike–Aia tänavas, käsitööga kauplejad veel jätkavad.
  Paide linnavalitsus pakub lahendust käsitöökojas, mille hoone uuendus võtab aega mitu aastat.

  Kaheksa aastat Paides Väike–Aia tänavas ligi mitmekümne kutselise kunstniku loominguga kaubelnud Marje Jürisoo pakkis kolmapäeval kauba kastidesse ja ütles, et oli aeg. «Mõte lõpetada idanes juba poolteist aastat, aasta tagasi olnuks ehk õige aeg – iga asi algab ja lõpeb ükskord,» lausus ta.


  Turistid siin enam ei käi

  Jürisoo ütlust mööda olid head aastad alates 2002st nii aastani 2005. Madalseis tuli aasta eest. Põhjus: turiste enam ei käinud, viimasel suvel ega enne jõule kohe üldse mitte. «Järvamaa ostja tahab ilusat suurt asja ja odavalt, aga professionaalse kunstniku looming pole teadupoolest odav,» lausus ta.

  Õnneks jäävad Jürisool alles sidemed kõigi kunstnikega ja kui tarvis, aitab see otsast alustada. «Esialgu puhkan,» ütles ta. «Paide linnavalitsuse pakutud käsitöökoja idee on hea, ehk jätkan kunagi seal.»

  Samas majas käsitööga kauplev Ene Kuldre on pessimist – kuidas kõik välja tuleb. «Neli aastat pidasime käsitööpoodi Mäekülas, nüüd sai neli aastat siin täis ja hakka jälle kolima. Iga inimene püüdleb stabiilsuse poole,» ütles ta kahtlevalt.

  Välismaalasi tema ostjate seas pole. «Kui, siis mõni üksik, kes meid siit üles leiab, käsitööpoel ei lähe kunagi väga hästi,» teadis ta öelda.«Teisalt – kui käsitöökoja mõte hakkab toimima, lähen kaasa, iga areng on hea.»

  Kava Tallinna tänava majad 9 ja 11 käsitöökojaks kujundada veab Paide linnavalitsuse vanalinna ja haljastuse spetsialist Karen Klandorf.

  Eelmisel reedel kohtusid ametnikud, käsitöötegijad ja kauplejad. Käsitookoja tarvis sai kirja 16 tegevust (näiteks lapitöö-, kangakudumis-, puutöö-, savi-, metalli- ja paekivikoda), mille tarvis on ka kunstnikud-juhendajad.

  Lisaks müügiruum. «Marje Jürisoo oli huvitatud seal poepidamise jätkamisest,» ütles Klandorf. «Kõik kojad ei peagi sada protsenti iga päev korraga lahti olema, päevast nädalas piisaks.»


  Keskus päästaks kauni tellishoone lagunemast

  Ainus mure on Klandorfil klaasipuhumiskojaga. «Praegu Karinul klaasi puhuv Ants Leinberg lubas küll tulla appi klaasikoda ehitama, aga siia puhuma ei tule,» selgitas ta. «Klaasipuhumiskoda nõuab palju elektrit ja kui me seda kohe majja ei planeeri ega valmis ehita, jääb see hiljem tegemata.»

  Kogu mõte on tervikkompleksi arendada: teoks peab saama pikka aega jutuks olnud Ajakeskuse loomine Paide Vallitorni ja et külastajal oleks läheduses ehk siis käsitöökojas veel midagi teha ning tulla Paidesse kogu päevaks või kauemakski.

  Linnavalitsuse tugi ongi luua käsitöö ja kunstiga tegelejatele head tingimused. «Ka on koos reklaami teha odavam, kommunaalkulud peavad nad ise maksma ja endale palga teenima,» ütles Klandorf.

  Kõik võtab aega. Esmalt peab noortekeskus Tallinna 11st Laiale tänavale kolima – see juhtub hiljemalt sügisel. «Siis saavad käsitöötegijad selles majas koos Säästva renoveerimise infokeskusega pärast väikest remonti kohe tööd alustada,» selgitas Klandorf. «Kuid pearõhk on ikka kaunil punasel tellishoonel Tallinna 9, mis kunagi olnud laohoone, kuhu mahtus hobuvankriga sisse sõita.»

  Hoone projekt peab valmima aastaks 2009, raha on kavas küsida euroliidust. «2010 saab ehk ehitama hakata ja aastateks 2012-2013 võiks valmis olla,» arutles Klandorf.

  Kui kõik käsitöölised panevad oma jõu kokku, on see Klandorfi meelest alus ja energia paljukski. «Ja mida suurem on kohalike inimeste nõudlus, et selle kõige järele on vajadus, seda suurem on tõenäosus, et asi käima läheb,» lisas ta.


  Järva Teataja

  Pilte Paide SRIKist Tallinna 9-s

  Pilte Tallinna 9 ja 11 majadest

  Vt ka arutelu foorumis

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein