Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  5 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Siit saad meile saata oma artikli või kuulutuse.


   
  Postitanud Weissenstein
  UudisedValmimud on vanalinna hoonete ajaloolist osa käsitlev andmebaas

  8. detsember 2007

  Ühenduse loomisest alates on olnud eesmärgiks mh koostada nn vanalinna atlas, ehk kaardistada vanalinn.
  Selline atlas peaks koosnema kolmest peamisest osast: 1. Vanalinna majade ja kruntide ajalooline andmestik: kaardid, kruntide numbrid läbi aegade, muudatused kruntides, hoonete ehitused, ümberehitused, omanikud jms. 2. Vanalinna hoonete inventeerimisandmed tänase päeva seisuga; 3. Vanalinna hoonete tulevik, sh muinsuskaitselised nõuded, eritingimused, fassaadipassid jms.

  Atlase esimese osa koostamine on olnud küllalt aeganõudev, sest Paide ajaloolised kaardid, linnaplaanid jms ei ole senini olnud koondatud ega neid võrdlevalt piisavalt uuritud. Kuna aja jooksul on korduvalt muutunud kruntide andmed, siis on puudunud ülevaade, kuidas vanu ja uusi krundinumbreid kokku viia ja sellega tuvastada majade ajaloolisi omanikke. Omanike kindlakstegemine võiks aga olla oluline kasvõi seepärast, et hinnata paremini säilinud vanalinna majade ajaloolist väärtust ning võimalusel need ka vastavalt märgistada. See töö käigus ongi saanud teabetahvli kunagine dr. Hesse maja asukoht, kus sündis ja elas ka kirjanik Hermann Hesse isa. Samuti ootab nimetahvlit kunagise tuntuima Eesti kodu-uurija A. W. Hupeli maja, mille ta kinkis tütarlastekoolina Paide linnale ja kus asub praegu “Kalevite Kodu” kohvik.

  Atlase ajalooline osa peaks andma ülevaate, kuidas on tekkinud ja kujunenud vanalinna hoonestik, mis on selles ajalooliselt väärtuslikku ning oleks seega suureks abiks muinsuskaitseliste hinnangute andmisel ja otsustamisel, kuidas vanalinna edasi arendada, millised suundi ja soovitusi anda, kuidas majaomanikke suunata ja abistada, et säiliks võimalikult algupärane, inimsõbralik ja omanäoline vanalinna miljöökeskkond.

  Tänaseks on valminud sellest enim aega nõudnud tööst osa, mis viib kokku vanalinna hoonete praegused ja varasemad krundinumbrid ning sisaldab krundiomanike nimekirju kuni 1740. aastateni. Kasutatud on Paide linna kaarte aastatest 1696, 1739, 1785, 1786, 1790, 1848, 1854 jne, samuti nii 20. sajandi alguses avaldatud, kui Ajalooargiivis leiduvad, eri aegadel koostatud andmeid krundiomanike kohta. Tegu on seni laialipaisatud andmete süstematiseerimisega, mis on loonud selguse vanalinna hoonete ajaloos ja võimaldab neile andmetele hakata üles ehitama järgmisi uurimistöid. Nüüdseks on võimalik iga vanalinna maja kohta saada kiiresti ülevaate sellest, millal on krunti hoonestatud, kes on seda omanud ning millised on olnud krundil või hoones tehtud põhilised muudatused. Järgmise etapina kogutakse selliste andmete juurde ka vanu ehitusplaane, jooniseid jms, mis osaliselt, mõningate hoonete osas on juba olemas.

  Vanalinna atlase koostamise eesmärk on nii jäädvustada linna ajalugu, teha majaomanikele lihtsamaks leida andmeid oma majade ajalooliste andmete kohta kui ka aidata kaasa vanalinna arendamisele.


  Rainer Eidemiller
  Ühendus Weissenstein
  rainer@weissenstein.ee

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein