Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  9 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Siit saad meile saata oma artikli või kuulutuse.


   
  Postitanud Weissenstein
  UudisedUus äri- ja elamuhoone vanalinna piirkonnas

  14. märts 2007

  Homsel Paide linnavolikogu istungil tuleb 11. päevakorrapunktina arutusele Vainu tänav 3 detailplaneeringu vastuvõtmine.
  Volikogule esitatava eelnõu seletuskirjas on märgitud:

  „Planeeringuga nähakse ette praegu üldplaneeringus ärimaa (lubatud kõrvalsihtotstarve kuni 30% ulatuses) sihtotstarbega krundile kolmekorruselise elamu- ja büroohoone rajamist (sihtotstarve elamumaa, kõrvalsihtotstarve ärimaa kuni 35%). Planeeritavas hoones on I korrusel äripinnad ja kahel kõrgemal korrusel kokku kuni 14 korterit. Juurdepääs krundile autoga nähakse ette Vainu tänavalt krundi idapoolses otsas, hoone Vainu tänava poolsesse külge on planeeritud 2 m laiune kivikattega kõnnitee. Suur osa kõrghaljastusest säilitatakse, planeeritud on lisaks istutada 4 puud.”


  Vainu 3 krunt (www.tarkvarastuudio.ee/paide)


  Vainu 3 krunt on olnud juba aastaid tühi, sellel asunud pikk, kahekordne puumaja on lammutatud. Algselt on ta kuulunud kokku Pikk 11 krundiga ning kandnud peale Liivi sõda, Rootsi ajal numbrit 14, ulatunud sel ajal Pikast tänavast kuni umbes praeguse Vainu 2A krundi lääneserva jooneni. Sellesse aega jääval, 1689. a kaardil on märgitud, et krunt on hoonestatud, ent hoone asukohta ei ole plaanil tähistatud. Peale Põhjasõda toiminud hävingut, 1739. a andmeid kajastaval linnaplaanil on krunt samades mõõtmetes, ainus hoone krundil asub Pika tn ääres, praegusest Pikk 11-st rohkem lõunas. Aastast 1785. on krundi numbriks 48 ning omanikuks Linde, kes ühes samasse perioodi jääval linnakodanike nimistus on ka tislermeister Claus Lincke, bürger alates 5. oktoobrist 1767. Krundi piirid ja hoonestus on sama veel 1848. a kaardil. 20. sajandi alguses kandis krunt taas uut numbrit – 7. On teada, et 1913. aastal oli selle omanikuks Paide kaupmees K. Johannson ning 1930-te aastate kaardile on juba märgitud kuni viimase ajani püsinud pikk puuhoone ja selle kõrval veel kaks ehitist.


  Kaart Muinsuskaitseameti arhiivist


  Sellel, 1971. a kaardil on pandud kokku 1848. a kaardi ja 1971. a andmed. Tugevamate joontega on tähistatud 1848. a kaardil märgitud majad (sh Pikk 11 krundil asunud vanem maja) ja hooned, mis olid ehitatud pärast seda, sh Vainu 3 asunud pikk puumaja ja sellest kahel pool veel kaks puust hoonet, mis kõik on praeguseks lammutatud.

  Mõnede andmete järgi tegutses Vainu 3 krundil asunud hoones aastatel 1925. ja 1926. a R. Feldti õlleladu ja A. Springi mineraalveetööstus. Enne seda, veel nn Vene ajal oli samas katsetanud lühikest aega mineraaltööstusega ka tolleaegne Paide linnapea O. Brasche.

  Vainu tänava selle lõigu lõunapoolsed hooned on suures osas (nagu ka Suur-Aia idakülje hooned) lammutatud nõukogude perioodil, seega Paidele omast madalat puithoonestust ei ole seal juba ammu ehkki krunt ise asub vanalinna kaitsetsoonis. Tuleb loota, et uus ehitis ei jää vanalinna piirkonda väga võõrkehana üldist miljööd varjama nagu see on juhtunud mitmete teiste vanalinna piirkonda rajatud ehitistega.  Vainu 3 maja u 1970-tel
  foto Järvamaa Muuseumist
  Otsuse eelnõu (paide.ee)

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein