Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  4 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Siit saad meile saata oma artikli või kuulutuse.


   
  Postitanud Weissenstein
  ArtiklidVanalinna selts seob ajaloo tänapäevaga

  13. veebruari 2007
  Virumaa Teataja


  Läinud reedel pidas Rakvere Vanalinna Selts konverentsi, kus otsiti vastust küsimusele, kuidas vanalinna on võimalik arendada.
  Lääne-Virumaa keskraamatukogu hubane saal oli huvilistest tulvil. Kindlasti oli üks põhjustest kunstiteaduste professori Mart Kalmu ettekanne. On ju Mart Kalmu raamatut “Eesti XX sajandi arhitektuur” juba nimetatud tema elutööks.

  Mart Kalm pidas Rakvere kui linna väärtuseks siluetti, mida kaunistavad ordulinnuse varemed ja kirikutorn. Arhitektuuriliselt on tema lemmikuks turuhoone, mis talle tohutult nii välimuselt kui ka ruumilahenduselt meeldib.

  Adoffi pärlid

  “Kahtlemata kuulub Eesti kaunimate koolimajade hulka arhitekt Kotli projekteeritud Rakvere gümnaasiumi hoone. Väga hea on Eestis ainulaadne Pauluse kirik,” ütles Kalm, kellele väga meeldivad meie ilusad ümmarguste nurkadega majad, millest üks asub kohe raamatukogu vastas.

  “Need majad väljendavad stalinismiajastu nostalgiat eestiaegse elu järele,” ütles Kalm.

  Küsimusele, mida ta arvab arhitektuuriliselt kirjust Rakvere keskväljakust, vastas Kalm, et päris mööda pole ka pandud ning siin on tunda Oliver Alveri kindlat kätt. Samuti kiitis ta Rakvere promenaadi. Uutest hoonetest märkis professor arhitektide Ra Luhtse ja Tanel Tuhali “purjus maja”, kus asub Nordea pank.

  Oma ettekandes andis Kalm ülevaate Roelas sündinud arhitekti ja ehitusinseneri Ferdinand Gustav Adoffi (1890-1938) loomingust. F. G. Adoffi projekteeritud ühiskondlikud hooned on meie linnas ühed kaunimad. Tema tööd on nii Rakvere turuhoone (1928), Eesti Panga hoone (1932-33) kui ka Rakvere haigla Vene tänavas (1930-32).

  Vanalinna Seltsi juhatuse esimehe Matti Jõe sõnul on ligi kahe aasta vanuse seltsi tegevuse eesmärk vanalinna piirkonna arendamine. Selts on selle aja jooksul korraldanud hoogtööpäevakuid ja avanud infotahvlid mitmel ajaloolise väärtusega hoonel.

  Vanalinn on muutunud

  Matti Jõe märkis, et vanalinn on viimase kümne aasta jooksul oluliselt muutunud: Pikale tänavale on viidud vee- ja kanalisatsioonitrassid, vanalinn areneb sammhaaval. Muinsuskaitseameti vaneminspektor Anne Kaldam rõhutas, et ehitamine vanalinnas ei ole keelatud, kuid seatud on teatavad piirangud. Tuleb kasutada võimalikult originaalilähedasi naturaalseid materjale ning järgida ajaloolist fassaadi. Ametiga konsulteerides on alati võimalik leida mõlemat poolt rahuldavad lahendid. “Muinsuskaitsetsooni piire on muudetud ja nende muutmisel on arvestatud tegelikke vajadusi,” ütles Kaldam.

  Konverentsi lõpuettekande tegi Rakvere endine linnaarhitekt Oliver Alver, kelle esinemises kujunes peateemaks Pikk tänav kui Rakvere vanalinna selgroog. Ta tõdes, et see piirkond areneb. Vahetuvad omanikud, järjest rohkem on näha heakorrastatud hooneid.

  Valdu Toomla, toimetus@virumaateataja.ee


  Virumaa Teataja

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein