Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  2 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Siit saad meile saata oma artikli või kuulutuse.


   
  Postitanud Weissenstein
  UudisedKunstnike aastanäitus võib tulevikus kolida

  7. detsembri 2006 Järva Teataja
  Madis Aesma


  Eile pärastlõunal avas Paide Vallitorn kuraditosina Järvamaa kunstniku osavõtul järjekordse maakonna kunstnike aastalõpunäituse.
  Fotol: Eile pärastlõunal avati Paide Vallitornis järjekordne Järvamaa kunstnike aastanäitus. Et tornis algavad ehitustööd, võib selle juhataja Jaak Salmari (esiplaanil) ütlust mööda juhtuda, et tulevikus seal enam piltide väljapanekuks ruumi pole.
  Foto: Andrus Eesmaa  Vallitorni juhataja Jaak Salmar hindas pärast avatseremooniat näituse kordaläinuks. «Need näitused on igal aastal ikka niivõrd erinevad, töid on igasuguseid,» lausus ta. «Nii ei saa, et kiidad – see oli hea ja see oli hea –, üldiselt võib väljapaneku kordaläinuks lugeda.»

  Salmar märkis, et praegusel harjunud kujul võib kunstnike aastanäitus Vallitornis viimaseks jääda, sest jaanuaris algavad Vallitornis ehitustööd.

  Tööd algavad kuuendal korrusel

  Torni korrustele tuleb püsiekspositsioon eri ajajärkudest, mis tähendab Salmari ütlust mööda, et edaspidi seal näitustele ja piltidele enam vaba seinapinda ei jää.

  Tõsi, esialgu läheb ehituseks lahti vaid eelviimasel, kuuendal korrusel. Sinna tuleb Paide saal, mis kajastab linna eluolu eelmise Eesti Vabariigi ajal ehk läinud sajandi 20–30ndail aastail.

  Salmari teada on teisedki korrused teemati ära jagatud: kuhu tuleb tsaariaeg, kuhu viikingiaeg ja nõnda edasi. Korrustel on plaanis teha ekraanid, millelt vaadata ajastut lähemalt tutvustavaid filme.

  Kuuenda korruse «Eesti aja» väljapaneku osadeks kujuneb Salmari ütlust mööda paar mannekeeni, näiteks Paide linnapea. Samuti linnavalitsuse ja linnakodaniku ruum.

  Kuuenda korruse kaargaleriisse nn Viidalepa promenaad kunstnik Ants Viidalepa töödega.

  Salmari andmetel kulub kuuenda korruse ehitusele 1 200 000 krooni, aga summa ei pruugi olla lõplik.

  «Tuleva aasta aprillis–mais peakski kuues korrus valmis saama,» lisas ta.

  Järgmise aasta suvel, kui rahataotlusvõimalused jälle lahti lähevad, peaks linnavalitsus Salmari teada uue taotluse esitama. «Selle juba kogu Vallimäe peale. Lisaks tornile, ekspositsioonile ja liftile, mis korruste vahet sõitma hakkab, hõlmab see veel haljastust, treppe, valgustust, varemete väljatoomist ja säilitamist,» selgitas ta.

  Lihtsalt sein kohta ei tee

  Suurte plaanide kõrval teeb Salmarile pisut muret, et kui kõik teostub, ei pruugi linnas kunstinäituseks enam sobivat kohta leida. «Näituste hulk on Vallitornis aasta–aastalt üha suurenenud, eelmisel aastal oli neid 24, aasta varem 22,» täpsustas ta.

  Salmar sõnas, et on linnavalitsusega rääkinud raekoja teise korruse saali asjus. «Aga seal peab siis olema korralik valgustus ja riputusvõimalus, alles siis on saal näituste koht,» ütles ta.

  Samuti on abilinnapea Kaido Ivask soovitanud Salmarile võimalust teha näitusi uues Paide spordihoones. «Kas sportlased ja kunst kokku passivad, selles pole ma kuigi kindel,» sõnas Salmar samas.

  Abilinnapea Kaido Ivask ütles, aga et raekoja teise korruse saal on raudkindlalt neid paiku, kus kunstinäitusi teha. «Paidesse võiks tekkida ka mõni eragalerii,» arvas ta lisaks.


  Järva Teataja


  --------------------


  Järva Teataja juhtkiri: Kunst vajab kohta


  Tuleb uskuda, et kõik läheb hästi ja näitusepindadeta ei jää Paide ka siis, kui tornis lift vuhiseb ja külastajad ajalooekspositsiooni imetlevad.

  Tänast kultuurilehekülge lugedes tuleb jälle tunnistada, et pole halba ilma heata, ja vastupidi. Rõõmustab ju Paide Vallitorni ees ootav uuenduskuuri uudis nii kohalikke elanikke kui ka turiste.

  Nimelt algavad õige pea, juba tuleval kuul torni kuuendal korrusel ehitustööd, et kujundada sinna Paide saali, mis hakkab tutvustama elu linnas esimese vabariigi päevil.

  Torni ülejäänud korrustele on kavas paigaldada väljapanekud teisi ajajärke tutvustama nii, et iga korruse ajastut aitavad lahti mõtestada mannekeenid, ekraanid ja muu selline.

  Kui torni katsekavandina isemoodi kuues korrus juba tuleva aasta aprillis–mais valmis saab, on seal näiteks võimalus kohtuda Paide kunagise linnapeaga.

  Kui esimene ja kuues korrus valmis, peaks tuleval suvel linnavalitsus hakkama ülejäänud tornile ja kogu Vallimäele raha taotlema. Kui kõik sujub, ehitataksegi kogu torn kuuenda korruse moodi ümber.

  Vähe sellest, plaanide järgi tehakse ka Vallimägi korda. Ja torni peaks lõpuks tulema koguni poolmüütiline lift, mille rajamisest on teab kui kaua kõneldud. Sest tõsi ta ju on: Vallitorni treppe pidi (kohati on astmed üsna kitsad ja kõrged) üles ja alla ronides saab kätte paraja füüsilise koormuse, aga suuri rahvamasse ekspositsioonide juurde sedakaudu siiski ei vii. Iga inimese jalg võib–olla niisugust ronimist ei kannatakski.


  Tuleb ilmtingimata loota, et kõik läheb nii, nagu uhked plaanid ette näevad.

  On ainult üks aga: ekspositsioonide tõttu ei jää kõrges tornis enam ruumi kunstinäitustele. Ja mis seal salata, muid kohti, kus näitust korraldada, Paides praegu polegi.

  Abilinnapea Kaido Ivask ütles, et üks raudkindel koht, kuhu pilte üles riputada, on raekoja teise korruse saal. Lisaks avaldas ta lootust, et ehk tekib linna ka mõni eragalerii.

  Tuleb uskuda, et kõik nii lähebki ja näitusepindadeta ei jää Paide ka siis, kui tornis lift vuhiseb ja külastajad ajalooekspositsiooni imetlevad.

  Järva Teataja

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein