Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  7 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Siit saad meile saata oma artikli või kuulutuse.


   
  Postitanud Rainer
  UudisedNegelini kroonika

  26. september 2006

  Sel laupäeval, Paide linna 715. aastapäeval kell 12.30 tutvustatakse Paide Vallitorni esimesel korrusel uut linna vanemat ajalugu käsitlevat raamatut.
  Raamat on kokkuvõte peamiselt Liivi sõja sündmustest läbi Paide elanike ja kaitsjate elude. 1558. aastal alanud sõja käigus kadus jäädavalt keskaegne Wittenstein, millele linnaõiguste andmist 30. septembril 1291. aastal linn ka sel aastal meeles peab. Paide kindlus osutus üheks kõige visamalt piirajatele vastu panevaks tugipunktiks vanal Liivimaal, mille õnnestuks lõpuks, 1573. aastal vallutada tohutul Vene armeel, keda juhatas siin isiklikult tsaar Ivan Julm.

  Selle ajastu sündmusi on kajastatud nii Russovi kui Kelchi kroonikas aga Paide jaoks kindlasti eriti olulises, Renneri kroonikas. Lisaks leidub keskaja lõpuperioodi Wittensteinist teavet mõnedes üksikutes vanades dokumentides, kaartidel ja legendides. Kogu selline info on selles raamatus kokku võetud ühes pooleldi ilukirjanduslikus jutustuses, mis on pandud selle ajastu kroonika vormi. Sellest ka raamatu nimetus “Negelini kroonika”. Christoph Negelin oli Paide olderman, kes saavutas Rootsi Õuekohtus 1680-tel aastatel võidu kohtuvaidluses Mäo mõisaga ning pidas veel 1730-tel aastatel vana mehena Vene keisririigis kohtuvaidlusi Paide keskaegsete linnaõiguste pärast, mis sel korral küll tagajärjeta jäid. Neist kohtuprotsessidest on säilinud paksud toimikud, mis sisaldavad palju seni lähemalt uurimata teavet vana Paide kohta. See kõik lausa meelitab oletama, kuidas Negelini kogutud teabe võinuks koondada kroonikaks. Et ta seda aga ei teinud, siis nii tema kui tolleaegsete paidelaste mälestuseks on need lood saanud kirja nüüd selles uues raamatus.

  Raamatu esimene osa ilmub Paide 715. aastapäeva puhul, teine osa, mis jutustab Negelini enda aja võitlustest Paide linna õiguste eest, on planeeritud valmima kahe aasta pärast, Paide linnaõiguste taastamise 225. aastapäevaks 2008. a 1. juulil.

  Raamatu autor on Rainer Eidemiller, toimetanud ja trükkinud AS Kuma. Raamatu väljaandmist rahastasid Paide Linnavalitsus ja OÜ Bonatal, trükiarv on 300 eksemplari. Raamatus on 98 lehekülge ning see on püütud kujundada ajastu vaimus, millest ta jutustab.
  Raamatu tutvustus on sel laupäeval kell 12.30 Vallitorni esimesel korrusel, kus seda saab ka kohapeal osta, hind on 130 krooni. Tere tulemast kõigile!

  Lähemalt:
  Rainer Eidemiller
  tel +372 580 57 589
  rainer@weissenstein.ee  vt uudist paide.ee-s


  vt artiklit Järva Teatajas

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein