Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  3 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Siit saad meile saata oma artikli või kuulutuse.


   
  Postitanud Weissenstein
  UudisedPaides avati mälestustahvel Hessede perekonna maja asukohal

  20. august 2006

  18. augustil avati Paides kirjanik Hermann Hesse lapselaps Christine Widmer-Hesse ja tema abikaasa poolt mälestustahvel kunagisel Hessede maja asukohal.
  Paidet külastanud Christine Widmer-Hesse ja tema abikaasa avasid mälestustahvli Pikal tänaval, külastasid Hessede perekonna matmiskohti Reopalu kalmistul ning Järvamaa Muuseumi. Fritz Widmer rääkis tema poolt kirjutatud raamatust Carl Hermann Hessest, mis ilmub saksa keeles sellel septembril.
  Pole võimatu, et raamat saab tõlgitud ka eesti keelde. Widmer-Hessed olid väga rahul sellega, et nende perekonna mälestust on Paides hinnatud ning lootsid, et see ajendab eestlasi ka rohkem tutvuma kirjanik Hermann Hesse loominguga.

  Hessede maja asukoht Paides tehti kindlaks 2005. a jaanuaris ning seda tutvustati esimese “Kolmakõla” festivali alguspäeval. Järgneva aasta jooksul koguti hulganisti täiendavat teavet Ajalooarhiivist. Selle aasta aprillis tegi Ühendus Weissenstein ettepaneku panna mälestustahvel maja kunagisele asukohale praegusel Pikk 4 aadressil.

  Peamiseks tõendiks maja asukoha kohta on osutunud 1848. a kaart, millel on märgitud krunt nr 42 asukoht praeguse Pikk 4 maja kohal. Ajalooarhiivis leiduva krunt nr 42 toimikus on märgitud, et sellel asuva maja omandas 1834. aastal dr. Carl Hermann Hesse.  Krundi hilisemaks numbriks, mis võeti kasutusse 19. sajandi teisel poolel, oli 28. Ka 1902. aasta Paide Teatajas on märgitud, et krunt nr 28 omanik oli dr. C. H. Hesse. Hessedele kuulunud maja lammutati 1950-tel ning selle asemele ehitati praegune kolmekordne kivist elumaja. Kunagine Hessede maja jäi praeguse majaga võrreldes veidi rohkem loodesse.

  Tahvel on paigutatud maja kunagise loodenurga kohale, üsna sellele koha lähedale, millest on tehtud tahvlil kasutatud, 20. sajandi alguses tehtud foto Hessedele kuulunud majast ja tolleaegsest Pika tänava miljööst. See maja asukoht langeb täpselt kokku Monika Hunniuse antud kirjeldusega raamatust “Minu onu Hermann”. Huvitav, et selle kirjelduse järgi varjas maja katust suur kastanipuu, ka mälestustahvli taga asub kastanipuu, mitte muidugimõista seesama, kuid väike sümboolne tähendus on sel siiski.


  Vaata suuremat pilti


  C. H. Hesse on Paide jaoks oluline. Tema ise ja tema pere on olnud tihedalt seotud Paide eluga ja andnud selle koha jaoks ka enda olulise panuse. Lisaks ei ole just palju tuntud nimesid, kelle juured on sedavõrd sügavalt Paides nagu on Nobeli kirjanduspreemina laureaadi Hermann Hesse nimi. Paide jaoks on oluline ka see, et ainuke ilukirjanduslik raamat, mis räägib elust kreisilinn Paides on kirjutatud just Hessede perekonnast. Nii saame me pildi tolleaegsest elust Paides just Hessede silme läbi.

  Neil põhjustel on ka see mälestustahvel kujundatud veidi raamatu sarnaselt. Ehkki Hessede maja pole enam alles, asub selle loodenurgas nüüd mälestustahvel, mis loodetavasti mitte üksnes ei tuleta meelde olulisi asju meie linna jaoks vaid toob seda vaatama ka külalisi. Ja loodetavasti ei jää see ainsaks kultuuriajalooliselt olulisi kohti tähistavaks tahvliks Paide vanalinnas.

  Hessede mälestustahvli valmimist toetas rahaliselt Paide Linnavalitsus, töö teostas OÜ KÜ Kujundus.

  Vaata pilte mälestustahvli avamisest

  Pikemalt Hessede majast

  Sama teade paide.ee

  Sama teade Eesti Päevalahes

  Sama teade Järva Teatajas

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein