Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  2 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Siit saad meile saata oma artikli või kuulutuse.


   
  Postitanud Weissenstein
  UudisedPaides avatakse Hessede perekonna mälestustahvel

  13. august 2006

  Reedel, 18. augustil kell 14 avatakse Paides kirjanik Hermann Hesse vanaisale ja tema perekonnale kuulunud maja asukohal mälestustahvel.
  Kirjaniku ja Nobeli kirjanduspreemia laureaadi Hermann Hesse juured ulatuvad Eestimaa südamesse, Paidesse.

  1833. aastal alustas selles Eesti väikelinnas maakonnaarstina tööd kirjaniku vanaisa Carl Hermann Hesse, elades ja töötades Paides kuni oma surmani 1896. aastal.

  C.H.Hesse oli väikelinnas tuntud ja tunnustatud kodanik, austatud oma ameti ja ühiskondliku aktiivsuse tõttu. Paides sündis ka kirjanik Hesse isa Johannes, kes elas siin 11 aastat, läks edasi õppima Tallinna ja Baselisse, seejärel misjonäriks Indiasse ning lõpuks asus elama Saksamaale, Calwi linna, kus sündis tulevane kirjanik Hermann Hesse. Hessede perekonnast ja tolleaegsest elust väikeses Paide linnas on jutustanud oma raamatus „Minu onu Hermann” Hessede sugulane Monika Hunnius.

  Hessede perekonnale kuulunud maja asukohta pole osatud viimastel aastakümnetel enam määrata. 2005. aastal avaldas Ühendus Weissenstein andmed selle kohta, et Hessedele kuulunud maja on lammutatud, kuid asus praeguse Pikal tänaval asuva, 1950-tel ehitatud kivimaja kohal (Pikk 4). Järgnenud aasta jooksul on lisandunud rohkelt lisateavet, mis seda seisukohta kinnitab.

  Selle aasta aprillis tegi Ühenduse Weissenstein Paide Linnavalitsusele ettepaneku paigaldada Hessede maja kunagisele asukohale mälestustahvel. Selle aasta jooksul on tahvli esialgset kavandit tutvustatud Järvamaa Muuseumile, Muinsuskaitseametile, Paide Linnavalitsusele ja mitmetele linnakodanikele, kellelt saadud ettepanekute tulemusel on tellitud mälestustahvli kavand ja paigaldamine OÜ-lt KÜ Kujundus. Tahvli valmistamist rahastas Paide Linnavalitsus.


  Vaade 20. sajandi alguses Pika tänava algusest Vainu tn ristmiku suunas. Hessede maja vasakult esimene. Tahvel paigaldatakse maja kunagise vasakpoolse nurga juurde.
  Foto Muinsuskaitseameti arhiivist.


  Mälestustahvli avamine on planeeritud 18. augustile, kuna siis külastab Paidet ja avab tahvli Hermann Hesse lapselaps Christine Widmer-Hesse. Tema abikaasa, Fritz Widmer, on just saanud ka valmis raamatu Paide maakonnaarst Carl Hermann Hessest, mis ilmub selle aasta septembris. Pärast mälestustahvli avamist saab praeguse kava kohaselt Widmer-Hessedega vestelda Järvamaa Muuseumis.

  Mälestustahvli avamine toimub 18. augustil kell 14 Paides, Pikk 4 asuva elamu keskväljaku poolse külje lähedal.


  Tahvli asukoht. Foto: tarkvarastuudio.ee/paide  Uudis Hessede maja asukohast

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein