Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  56 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Siit saad meile saata oma artikli või kuulutuse.


   
  Postitanud Weissenstein
  KreisilinnasKreisilinn Paide 223

  21. juuni 2006

  Selle aasta 1. juulil tähistatakse esmakordselt kreisilinn Paide ehk Paide vanalinna päeva.
  Sellel aastal on Paide linn otsustanud esmakordselt tähistada kreisilinnaks nimetamise tähtpäeva. Kreisilinn ehk maakonnalinn või maakonnakeskus on Paide olnud tegelikult pea sama kaua, kui vana on linn ise. Paide linnale pandi alus 1265. aastal, mil ordumeister Konrad von Mandern otsustas hakata siia ehitama kindlustorni. Sel ajal ei asunud uus kindlus aga mitte muinasmaakonna Järva keskuses vaid kohe selle kõrval. Nimelt oli tulevase linna asukoht sel ajal mitte Järva maakonnas vaid Alempoise maakonna (ehk Türi kihelkonna) piiril kohe Järva vastas. Ordule kuulus sel ajal küll juba nii Alempois kui Järva, ent kokkuleppel Taani riigiga oli ordul keelatud Järvasse kindlusi ehitada, nii tuligi see ehitada võimalikult piiri lähedale, et siit oleks foogtil mugav Järvat valitseda. Kindluse ümber tekkinud alevik sai 1291. aastal linnaõigused ning nimeks alamsaksa keeles Wittenstein ehk Valge Kivi. Nimi tuletus paekivist, mida murti ilmselt praeguse Laia ja Kure tn vahelisest paemurrust. Peale Jüriöö sündmusi, kui ordu sai enda kätte kogu Eestimaa, kadusid ka Taani poolt seatud piirangud ja nii võis Paidet pidada täieõiguslikuks Järva linnaks ja Järvas asuvaks keskuseks.

  Nii kosus Paide orduajal vanal Liivimaal päris hästi, kuni see 16. saj teisel poolel Liivi sõja käigus maatasa hävitati. Kuna linnast olid alles ainult riismed, kinkis uus valitseja, Rootsi monarh, linna 1636. aastal Mäo mõisale. Linnaõigused jäid Paidele alles, kuid ta ei saanud neid enam endisel vabal moel kasutada. Mõisnikud üritasid vabu linnakodanikke vägisi suruda samale pulgale talupoegadest pärisorjadega. Sellest tekkis hulganisti kohtuvaidlusi, mille visad paidelased viisid välja kuni Rootsi õuekohtuni, kust ka lõpuks saadi võit. 1696. aastal lahutati Paide linn Mäo mõisast, kuid kahjuks jäi see võit üürikeseks. Algas Põhjasõda, mille tulemusel põletati Paide 1703. aastal taas maha. Uus valitseja, Vene keiser, andis hävinud linna tagasi Mäole ja kuigi vaesunud paidelased püüdsid kohtu kaudu jälle õigust maksma panna, ei olnud Vene riigis sellel enam tulemusi.


  Paide aastal 1799 (vaade Sillaotsalt)
  foto T. Kruusmanni erakogust


  Kuid siis, 1783. aastal, jõustas Vene keisrinna Katarina II oma uued omavalitsusseadused, millega täiesti ootamatult linnakodanikele anti Paidele (mille ametlik nimetus sel ajal oli Weissenstein), nagu ka mitmetele teistele Eesti linnadele, maakonnalinna ehk kreisilinna staatus. Seadus anti välja 3. juulil 1783, mida me selle aasta 1. juulil (kuna pidutseda on sobiv puhkepäeval) tähistamegi kui kreisilinna 223. aastapäeva. Sellest sai alguse linna uus areng, ehitati üles see Paide, mida tunneme praeguse vanalinnana ja mille kõige olulisemaks osaks on seesama keskväljak ehk vana nimetusega turuplats, mis on tegelikult samal kohal asunud juba linna asutamisest alates, ehk siis üle 700 aasta. Et meie vanalinn on pärit nn kreisiperioodist, siis tähistabki Paide oma suvist vanalinna päeva just kreisilinn Paide päevana. Kreisilinn ehk maakonnalinn on ju Paide siiani ja loodetavasti seisab oma õiguste eest kindlasti ka edaspidi sama kindlalt.


  Paide turuplats aastal 1856. F. Wilbergi joonistus (originaal Järvamaa Muuseumis).
  foto T. Kruusmanni erakogust.  Väljavõte Katarina II 3. juuli 1783. a seadusest, mis sai aluseks Paide kreisilinnaks tunnistamisel
  Koopia Tartu Ülikooli Raamatukogust  Tekstiosa alguses kreisilinn Paide vapp
  foto T. Kruusmanni erakogust  Paepäevade ja vanalinna päeva kavaga saab tutvuda klikkides sellel lingil

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein