Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  12 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Siit saad meile saata oma artikli või kuulutuse.


   
  Postitanud Weissenstein
  ArtiklidKortermajade kinnistud ja vanalinna eramud

  27. märts 2006

  Paide linnavalitsus valmistub toetama kortermajade kinnistute ja vanalinna eramute korrastamist.
  Paide linna 2006. aasta eelarves on ette nähtud  kuluartikli 06100 (elamumajanduse arendamine) all korterelamute kinnistute korrastamise ja vanalinna eramute renoveerimise toetamiseks 600 000 krooni.

  Volikogule on esitatud määruse eelnõu, millega määratakse kortermajade kinnistute korrastamise toetamise kord. Selleks on nimetatud eelarvereast planeeritud kulutada pool ehk 300 000 krooni. Eelnõu järgi on edaspidi Paide korteri- ja elamuühistustel ning korteriomanike ühistustel võimalik üks kord viie aasta jooksul linnalt taotleda toetust kvaliteetselt tehtud ehitustööde eest tasumiseks. Linn annab toetust 20% ehitustööde maksumusest kuid mitte üle 50 000 krooni ühe taotleja kohta.

  Et toetust saada, peab hoone olema kasutusse võetud peale 1. jaanuari 1990, seega ei saa olla tegu päris uue kortermajaga. Hoone renoveerimine peab olema tehtud ehitusprojekti alusel, enne tellija valimist peab olema võetud vähemalt kolm hinnapakkumist erinevatelt töövõtjatelt, seejuures valitud tööde teostaja peab andma tehtud töödele vähemalt kaheaastase garantii.

  Eelnõu kohaselt tuleb taotlus selle toetuse saamiseks esitatada 15. juuniks, misjärel algab toetuse andmise otsustamise menetlus. Otsus toetuse andmise kohta peab olema tehtud sama aasta 15. novembriks. Kui jooksva aasta toetuse taotluste summa on suurem, kui selleks aastaks  Paide linna eelarves ette nähtud vahendid, rahuldatakse taotlused järgmisel aastal eelisjärjekorras.

  Selline, iseenesest väga vajalik eelnõu on seega volikogule esitatud ja loodetavasti saab ka vastu võetud. Maksimaalsete summade korral saavad aastas seega toetust kuni kuus ühistut või ühisust oma kinnistute korrastamiseks tellitud ehitustööde maksumuse tasumiseks.

  Kuna eelarves on ette nähtud 300 000 krooni ka vanalinna eramute korrastamise toetamiseks, siis jääb oodata, millal volikogu jaoks ka sellekohane eelnõu valmis saab. Ühendus peab sellist linna panust vanalinna renoveerimise toetamiseks väga vajalikuks. Muidugi ei ole tegu väga suure summaga, ent vanalinna elanike jaoks on oluline saada nii teavet kui toetust, et oma ajaloolisi hooneid õigesti korras hoida.

  Ka käimasolevad SRIKi renoveerimisalased kursused on üks osa sellest teavitamistööst, mille tulemusel loodetavasti selguvad senisest paremini ka vanalinna majade renoveerimisvajadused. Kõigile paistab silma see, et vanalinnas vajaks enamik maju sellist toetust. Ehkki peamine korrashoiukohustus on kahtlemata majaomanikul, on tegu siiski kõigi linlaste ühise elukeskkonnaga, mille korrastamine on muudest objektidest rohkem ressurssinõudvam, mistõttu on ka linna panus vajalik.

  Kindlasti tuleb hakata tegema mingeid valikuid: kas valiku aluseks võtta teatud piirkonnad, mis linnakeskkonna korrastamise huvides võiksid eelisjärjekorras seista või hoopis võtta ette aknad, uksed jms. Selline valik ei saa jääda juhuslikuks vaid peab tuginema linna laiemale nägemusele ja kontseptsioonile Paide vanalinna arendamisest. Kuna Ühenduse ja Kodanike Klubi poolt on linnale esitatud "Vanalinna arenguvisioon", siis selle alusel koostatud vanalinna arengukava peakski looma tervikliku ja loogilise aluse selliste valikute tegemiseks. Kindlasti tuleks püüda teha ka koostööd teiste väikelinnadega, kus juba on neis asjus kogemusi saadud.

  Samuti ei teeks paha, kui vanalinna majaomanikud kevade saabumisel vaataksid üle kõik, mis nende majade juures korrastamist vajaks. Muuhulgas on suvised paepäevad ja eriti vanalinna päev selline aeg, mil meie vanalinn võiks välja näha puhas ja jõudumööda korrastatud. Osa asju saab kindlasti ise ära teha, osade tööde tegemiseks tasuks uurida toetuste võimalusi nii linnalt kui muinsuskaitselt, mõned tööd võiksid aga ehk tehtud saada koguni talgukorras. Ikka selleks, et ühist linnakeskkonda meile endile elamisväärsemaks muuta. Vanalinna korrastamine võiks olla seega selle aasta teemaks, ka väiksed asjad, mis palju raha ei nõua, võivad kordategemisel palju mõjuda. Ja kindlasti näitabki eelkõige linnakodaniku enda aktiivsus, et ka linnal ning muudel organisatsioonidel ja fondidel on põhjust seda valdkonda toetada.

  Et need plaanid ja ka linnavalitsuse poolt kavandatud rahad täie ette läheksid ning et nende jagamine kooskõlas oleks üldise õiglustundega, on kindlasti oluline linnakodanike koostöö: arvamused, ettepanekud jms. See veebileht on üles pandud selliste arutelude jaoks, samuti toimub 11. aprillil Pizzabaaris Kaminasaal järjekordne nn Kodanike Klubi koosolek, kuhu kõik on oodatud oma arvamusi välja ütlema.

  Määruse eelnõu tekst koos seletuskirjaga

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein