Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  4 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Siit saad meile saata oma artikli või kuulutuse.


   
  Postitanud Weissenstein
  ArtiklidVäikelinnade vanalinnade konverents Paides

  7. jaanuar 2006

  6. jaanuaril 2006 toimus Paide raekojas “Vanalinna konverents”.
  Lisaks Paide linnale olid kutsutud sellised Eesti väikelinnad, kus on vähemal määral säilinud keskaegsest kindlusest ning suurem osa säilinud vanalinnast pärineb peamiselt 18.-19. sajandist.
  Konverentsi üheks eesmärgiks oli elavdada Paide vanalinna arendamist, saada kogemusi teistelt, vähem või rohkem sarnases olukorras olevatelt linnadelt ja luua alus edasiseks omavaheliseks koostööks.

  Konverentsist võttis osa kokku 76 inimest, nii omavalitsuste ja seltside esindajat Paidest, Kuressaarest, Haapsalust, Viljandist, Rakverest aga ka Keilast, samuti Tallinna Säästva Renoveerimise Infokeskusest, hulgaliselt Paide linnakodanikke jt.

  Sissejuhatava ja ülevaatliku ettekande Eesti linnade kujunemist ning ajalooliste hoonete säilitamise ja restaureerimisega seotud küsimustest esitas kultuuriajaloolane, Eesti Kunstimuuseumi Kadrioru Kunstimuuseumi kuraator Jüri Kuuskemaa.  Ettekandes mainiti ka, et mõnikord võivad tekkida erimeelsused koguni sama mõttelaadi ja eesmärgiga inimestel, näiteks: kas säilitada majal sajandivanune vana horisontaalne laudvooder või asendada see uue, ent varasema perioodi eeskujul vertikaalse laudvoodriga? Ühel puhul on tegemist vana ehitusmaterjali säilitamisega, teisel juhul veel vanema ajastu miljööväärtusliku elemendi taastamisega.

  Paide vanalinna kujunemisest, siin tekkinud kodanikualgatusest ja vanalinna arenguvisiooni projektist tegi ülevaate Rainer Eidemiller Ühendusest Weissenstein. Arenguvisioon on dokument, milles on kokku lepitud nägemuses selle kohta, milline peaks korrastatud vanalinn välja nägema. Selle elluviimiseks on vajalik aga oma ala spetsialistide abi. Selleks on vajalik koostöö väikelinnade vanalinnade vahel.
  Paide abilinnapea Kaido Ivask rääkis linnavalitsuse poolt võetud suundadest ja eesmärkidest: kavas on rahaliselt toetada majaomanikke vanalinna hoonete korrastamisel, rahastada restaureerimisalaseid õppepäevi, loenguid ja sellekohaste teabematerjalide väljaandmist ning jätkata tööd vanalinna arengukava väljatöötamiseks.

  Säästva Renoveerimise Infokeskuse juhataja Tarmo Elvisto räägis keskuse kogemusest puitmajade renoveerimisel ja sellealaste koolituste korraldamisel. Keskus on rajanud vanade ning loodussõbralike materjalide lao ja kaupluse ning laiendanud oma tegevust Tartu, Viljandi ja Pärnu. Pakuti näha rohkelt slaide erinevatest headest aga ka halbadest renoveerimisnäidetest nii Eestis kui mujal maailmas.

  Pealelõunane aeg oli külalistena kutsutud linnade päralt.

  Haapsalu linnavalitsuse linnaarengu ja muinsuskaitse peaspetsialist Tõnis Padu tegi väga hea ülevaate Haapsalu linna kujunemisest läbi aegade ning vanalinna hoonete praegusest olukorrast. Haapsalu vanalinna on ehitustegevusega vähem räsitud kui näiteks Paidet, kuid uusehitiste, eriti kõrgehitiste probleemist pole ka nemad päris puutumata jäänud. T. Padu soovitas alustada vanalinna piirkonnas eri perioodi kaartide kõrvutamise ja muude uuringutega vanalinna kujunemisest täpse pildi loomisest, samuti määratleda eraldi muinsuskaitsealad ning miljöövärtuslikud alad, et kohaldada nende säilitamisel erinevaid re˛iime.

  Viljandi linnavalitsuse arhitektuuri ja maakorraldusameti peaspetsialist Rita Peirumaa rääkis nii Viljandi edusammudest, kui ka hoiatavatest näidetest, mida teistel tasub vältida.
  Nagu ka muudes väikelinnades, on ka Viljandis saamas üheks probleemiks see, et väikeärid eelistavad kolida vanalinnast suurtesse kaubanduskeskustesse, mistõttu vanalinn kipub jääma tühjaks. Viljandis on vastu võetud resraureerimistoetuste kord, millega toetatakse nii abivajavaid vanalinna maju kui premeeritakse oma kinnistut korrastanud vanalinna majaomanikke.

  Tõnu Sepp kõneles Kuressaare vanalinnast. Kahtlemata on Kuressaare areng olen eriti viimasel ajal väga dünaamiline, seejuures võib olla rahul ka mitmete vanalinna päris hästi sobitatud uusehitistega. Suur töö on tehtud ära piiskopilinnuse piirkonna korrastamisel. Rääkides väga suuremahulistest ja edukalt lõpuleviidud linnuse vallikraavi puhastamistöödest märkis kõneleja, et Paide jõekääru tagasitoomine tema vanasse sängi ei ole sugugi utoopiline idee vaid projekt, milliest linn võiks kindlasti palju võita.

  Viimase ettekandega esines Saare Maavalitsuse arengu ja planeeringu osakonna peaspetsialist Kaarel Kasemets.

  Ettekanded oli tõesti sisukad ja väga huvitavad. Kuressaare, Haapsalu ja Viljandi on oma vanalinnade arendamiseks jõudnud tegutseda kauem kui Paide. Samas märgiti, et Paide puhul on heaks alguseks hästi alanud koostöö linnakodanike ja linnavalitsuse vahel. Samuti ei ole mujal asutud koostama eraldi vanalinna arengukava nagu see on praegu käis Paides, vaid vanalinnaga seotu on kajastatud linna arengukavade erinevates peatükkides ja linnaplaneeringutes.

  Kahjuks oli konverentsi ajakava piiratud, mistõttu ei olnud sel korral võimalik kuulata kõiki esinejad, sh seltse teistest väikelinnadest.

  Konverentsi lõppedes kirjutasid Paide linn, Säästva Renoveerimise Infokeskus ja Ühendus Weissenstein alla kolmepoolsele kokkuleppele alustada Paides SRIK-i abil restaureerimisalaste õppepäevade läbiviimist, luua Paidesse SRIKi tegevuskeskus ning teha koostööd Paide vanalinna arengukava väljatöötamisel.
  Konverentsi lõpetamine kasvas üle Vallitornis ülemisel korrusel festival “Kolmkõla” avamiseks.

  Ühendus Weissenstein tänab Paide linnavalitsust väga hea koostöö eest konverentsi korraldamisel ning selle rahalise toetamise eest, samuti kõiki abilisi ja külalisi. Loodame, et konverentsi tulemusel saab alguse tihedam suhtlemine väikelinnade vanalinnade vahel, mis võiks välja kujuneda omavaheliseks koostööks. Võimalik, et selletaoliste konverentside korraldamise tava jätkub, Paide linn ja linnakodanikud on selleks oma head tahet väljendanud.

  Rainer Eidemiller
  Ühendus Weissenstein


  Mõned fotod konverentsilt

  Paide linna pressiteade

  Kolmepoolse lepingu tekst

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein