Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  1 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Siit saad meile saata oma artikli või kuulutuse.


   
  Postitanud Rainer
  ArtiklidWeissenstein kui Paide vanalinn

  9. jaanuar 2004

  Üheks esimeseks Vana-Paidet puudutavaks ja ilmselt selle lähteprojektiks võiks olla Paide vanalinna kontseptsiooni väljatöötamine. See omakorda võiks alata vanalinna piiri määratlemise ja ka mingil moel tähistamisega.
  Ilmselt on see kokkuleppe küsimus, kas me lähtume hetkel kehtivast muinsuskaitsetsoonist või hoopis näiteks omal ajal Paidet ümbritsenud linnavallist.

  Linnavalli idee tundub tegelikult olevat päris huvitav. Praegune Paide elanik ei ole tõenäoliselt tulnudki selle peale, et lisaks müüriga kaitstud Vallimäele ümbritses kaitsevall või müür ka Liivi sõja eelset Paide linna. Vähemalt selliselt paistab asi ühelt vanalt Paide linna kujutavalt jooniselt. Linnavalli sees kujunes välja praeguseni eksisteeriv tänavavõrk - Pikk, Väike-Aia, Rüütli, Vee, Vainu, Kitsas, Posti ja Pärnu tänav. Nagu plaanilt näha, oli linnamüüris kaks väravat - üks Pärnu ja Suur-Aia tänava ristmikul (umbes K-Keskuse kohal), teine Rüütli tänava keskpaigas (umbes Rüütli ja Vee tänava ristmikul). Pikk tänav viis Tartu-Pihkva maanteele, Pärnu tänav Türi kaudu Pärnu maanteele. Tallinna teele pääses Väike-Aia tänava kaudu hilisema kitsarööpmelise raudtee trassi sihis. Praegune Tallinna tänav (varem Pikk tänav), muudeti maanteeks alles 18. sajandil, kui likvideeriti linnuse muldkindlustused. Seega pärineb Paide kesklinna tänavavõrk keskajast. Hiljem on linnaehituslikult muudetud vaid hoonestust, seda tingituna sõdadest ja tulekahjudest.
  Kui veel 17. sajandil piiras linna veega täidetud vallikraav, siis 18. sajandil oli vallikraav juba täidetud ja sellele rajati tänavad. Linnamüüri tähistab poolkaares kulgev Rüütli tänav. Siinsetes  aedades säilinud tiigid pärinevad muistsest vallikraavist. Ka Valli ja Posti tänava elamud on rajatud endisele linnamüürile ja bastionidele. Väga kaua püsis Väike-Aia ja Aiavilja  tänava vahelises lõigus osa loodebastioni muldkehandist, mis talvel oli laste kelgumäeks (praeguse katlamaja kohal).

  Siiani ei ole aga teostatud arheoloogilisi kaevamisi, mis kinnitaksid plaanil näidatud linnamüüri olemasolu ja annaks selle kohta lisateavet.

  Ühenduse Weissenstein ettepanek on alustada endise linnamüüri mõningatel lõikudel selliste väljakaevamistega. Taoliste uuringute jaoks oleks spetsialistide sõnul võimalik saada luba tunduvalt lihtsamalt kui näiteks Vallimäel teostatavate uuringute jaoks. Lisaks väga huvitavale teabe saamisele praeguse valge laigu kohta Paide ajaloos on väljakaevamised samas suurepäraseks reklaamiks Paide vanalinnaga seonduvale. Taolise tegevuse tulemusel võiksime linnamüüri asukoha mingil moel (kasvõi lõiguti) markeerida. Võibolla saaks kaks endist linnaväravat koguni endisel kujul taastada. Kui see ei näi hea mõttena, siis võiksid ehk mõned huvitavamad lõigud jääda avatult eksponeerituks (loomulikult tuleb nad atraktiivselt konserveerida). Markeerida saab linnamüüri mõnel lõigul ka siltide või teabetulpadega. Loomulikult tuleks jooksvalt ja huvitavalt toimuvat kajastada kasvõi meie veebis, soovitavalt ka muus kohalikus meedias. Igatahes tekiks selliselt reaalne Paide vanalinna piir, mille sisest osa võikski nimetada ajaloolise nimega - Weissenstein! Just see osa Paidest sisaldaks unikaalset keskajast pärit tänavaõrku ja keskväljakut ning 18. sajandist ja hilisemast ajast pärit hoonestust.
  Usutavasti annaks selline ühest küljest väärtuslikku lisateavet andev, kuid teisest küljest ka vaatamisväärsusi pakkuv väljakaevamine ja vanalinna piiri loomine hea tõuke ka muu vanalinna osa, eriti Euroopa kontekstis unikaalsete puitehitistest tänavalõikude taastamiseks.

  Selle idee läbitöötamiseks kavatseb Ühendus lähiajal korraldada koostöös muinsuskaitseameti, muuseumi ja muude selle valdkonna asjatundjatega kohtumise, kuhu on oodatud kõik sellest või muudest Vana-Paidega seotud projektidest huvitatud. Kus ja millal see täpsemalt toimub, selle avaldame meie veebis juba järgmisel nädalal. Seniks -  mõelge kaasa ja esitage oma ettepanekuid!

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein