Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  4 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Siit saad meile saata oma artikli või kuulutuse.


   
  Postitanud Weissenstein
  UudisedRingkäik Paide vanalinna keldrites

  24. august 2005

  Kolmapäeval, 24. augustil tegid Valev Väljaots ja Helve Huttunen Järvamaa Muuseumist, Jaak Salmar Vallitornist ning Rainer Eidemiller Ühendusest Weissenstein ringkäigu Paide vanalinna keldrites, et hinnata nende seisukorda ja võimalikku rakendust vanalinna atraktiivsuse tõstmise meetmetes.
  Paide vanalinna keldrite ajaloolist väärtust on rõhutatud juba mitmetes nõukogude-aegsetes Vabariikliku Restaureerimisvalitsuse töödes. Juba 1967. aasta töös märgiti, et mõnedel vanalinnas asuvatel hoonetel on suured kivist võlvidega keldrid, millede vanus on määramata, kuid mis võib keskaega välja ulatuda. Ka 1972. aasta töös on mainitud, et enamike keskväljaku majade all on suured võlvkeldrid, mis võivad olla neist ehitistest tunduvalt vanemad. Ainsana on arheoloogilisi uuringuid tehtud Keskväljak 19 (praegune Sipelgapesa välikohvik) asunud maja keldris. Uuringud kinnitasid arvamust, et kelder võib pärineda keskajast. Legendide kohaselt on keskajal keldrid olnud koguni omavahel ühenduses, moodustades selliselt sõjaperioodil linnakodanikele nii koha varjumiseks kui ka salatee põgenemiseks. Selliste legendide vastavus tegelikkusele pole mõistagi kindel ent põnevad on need sellegipoolest.

  Et keldrite olukorda hinnata käidi enamik neist rohkem kui poole päeva vältel läbi, mõõdistati ja tehti fotosid. Ilmnes, et mitmete hoonete keldritesse enam ei pääse, kuna need on lihtsalt kinni ehitatud (Keskväljak 8, Vee 1 keskväljakupoolne osa, Keskväljak 10 väljakupoolne osa jt). Samas leidis kinnitust see, et enamike keskväljaku ja selle lähedal asuvate majade all on kõrged võlvkeldrid, mõned koguni üle 10 meetri pikad. Nendevahelisi ühenduskäike või viiteid keskajale loomulikult sellise vaatlusega ei olnud võimalik tuvastada, seda tuleb teha arheoloogiliste uuringute käigus. Saadud ülevaadet on kavas muuhulgas kasutada ka vanalinna arengukava koostamisel.  Mitmete hoonete all olevad keldrid (Keskväljak 10, Majatarvete kauplus, Sipelgapesa majaase) on piisavalt mahukad, et neid ära kasutada tunduvalt atraktiivsemalt kui seda on seni tehtud. Kõik keskväljakuäärsed keldrid olid kuivad, kuid suletud õhuavade tõttu oli mitmesse neist kogunenud kondensvett ja niiskust, mis ei kahjusta mittes üksnes keldreid endid vaid seal kus võlvide asemel on keldri kohal põrand, otseselt ka puitkonstruktsioone. Lisaks keskväljakule vaadeldi ka mõnede Tallinna ja Rüütli tänava majade keldreid. Muuhulgas selgus Rüütli 8 välisvaatlusel hoone lagunemisohtlik seisund: hoonel on mõnes kohas katusekonstruktsioonid murdunud või mädanenud, väljavõetud vaheseinte toest ilma jäänud muud seinad on vajunud viltu ning maja alumistes ja ülemistes palkides vohab äärmiselt jõudsalt majavamm. Selle maja olukord tuleb seega tunnistada lootusetuks, millest on tõeliselt kahju, kuna tegu on ühe vanima Paide vanalinna majaga, mis kantud juba 1740-tel aastatel koostatud Paide kaardile, mil Paide laastamisest oli möödas u 40 aastat ja rajama oli hakatud esimesi uusi Paide hooneid. Rüütli tänava miljöö säilitamiseks ei jää ilmselt muud üle, kui hoone lammutada ja ehitada selle asemel vähemalt välisilmelt samane.

  Taolisi ringkäike keldrites ja majades, kuhu seekord ei jõutud, on kavas teha veelgi. Majaomanike toetus sellisele üritusele oli seekord väga hea, tänud teile, loodame sama ka järgmistel kordadel.

  Fotosid keldrites tehtud ringkäigust saab näha sellelt lingilt: http://www.weissenstein.ee/pildid/thumbnails.php?album=38.

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein