Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  3 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Siit saad meile saata oma artikli või kuulutuse.


   
  Postitanud Weissenstein
  UudisedJärvamaa Muuseum näitab enam kui sajandivanuseid A.G.W.Pezoldi maale.

  26. juuli 2005

  Alates 31.juulist on Järvamaa Muuseumis avatud näitus „August Georg Wilhelm Pezold”.
  Kuigi kunstnik pole sündinud Järvamaal, oli tema maalide väljapanek sada aastat tagasi loodud Muinasasjade Alalhoidmise Seltsil esimene ajutine näitus. Selle näitusega tähistab muuseum oma sajandi vanuseks saamist.

  1906.aastal müüs Pezoldi õde tema maale Muinasasjade Alalhoidmise Seltsile, kus siis neist esimene ajutine väljapanek moodustati. Osa ostetud Pezoldi töödest oli isegi veel pooleli. Pärast mitmeid muutusi muuseumi elus jõudsid mitmed maalid Eesti Ajaloomuuseumisse. Kahjuks puudusid täpsed nimekirjad tema töödest ja seetõttu ei tea me enam, millised ja kui palju kunstniku maale Ajaloomuuseumisse Järvamaalt läks. Käesoleval näitusel on esindatud üks Eesti Ajaloomuuseumis olevatest Pezoldi maalidest, „Pime kerjus”. Loodetavasti kuulus see kunagi meie muuseumile. Oma abi näituse korraldamiseks andis samuti Eesti Kunstimuuseum, kust on välja pandud 11 kunstniku teost. Mõned tema maalidest on jäänud meilegi, Paidesse, mida sellel näitusel ka näitame.

  A. G. W. Pezold sündis 1794.a. Rakveres sealse Saksamaalt sisserännanud kreisiarsti teise pojana. Lapsi oli peres ühtekokku viis. Tema isa praksis oli väga suurel maa-alal ja kuni Paideni polnud ühtki teist arsti peale tema. Kord, kui isa päästis Udriku mõisniku, krahv Rehbinderi poja elu, leidis ta visiidilt koju jõudes oma kalli abikaasa surnuna. Raskel tunnil oli too jäänud arstiabita. Sellest peale tundis mõisnik olevat endal kohustus hoolitseda arsti perekonna eest ja pakkus, et võtab väikese Augusti enda juurde. Isa aga loobus sellest pakkumisest. Kui August oli 9 aastane, suri ka tema isa. Nüüd tegi mõisnik uue pakkumise ja seekord võeti see vastu.

  Krahvinna kasvatas Augustit koos samaealise pojaga võrdväärselt. Mõlemad saadeti 14-aastaselt Tallinna Toomkooli. Kuueteistkümne aastasena läks ta Tartu Ülikooli meditsiini õppima. Hiljem vaatas August neile õpinguaastaile kui mahavisatud ajale. Ta jõudis veendumusele, et õnnelikuks saab ta siiski ainult kunstnikuna. See oli Udriku mõisnikule vastumeelne ja ta lõpetas Augusti aitamise. Sellest hoolimata jätkus mõlemapoolne sõbralik suhtlemine.

  Heas usus ja osaga isa pärandusest jätkas Pezold õpinguid välismaal. Pärast aastaid kestnud rännakuid tõi tee teda jälle kodumaale. Viljandis tutvus ta oma tulevase naisega, varem Breemenis kaupmehena, hiljem Riias kaubandusõpetajana tegutsenud H.Tilingi tütrega. 1825.aastal lõi ta endale Peterburis perekonna. Kuigi kunstnik polnud õpetajaks loodud, tuli tal äraelamiseks hakata siiski õpetajaks. Raske õnnetus kodus, kahe poja surm ja abikaasa raske haigus, tõid ta tagasi Liivimaale. Ta maalis portreid Riias, Läti Võnnus, Viljandis ja Tartus, kuni ta 1837.aastal leidis endale Tallinna gümnaasiumis õpetaja koha.

  Ise päritolult sakslane, armastas ta siinset rahvuslikku omapära, Eesti rahvast ja maad. Tema pildid eesti rahvariietest said väga populaarseks. Neid paljundati ilma tema teadmata ja kasutati erinevates reklaamides.

  August Pezold suri veebruaris 1859.aastal. Tema näitus jääb avatuks kuni 13.oktoobrini.


  Helve Huttunen
  teadur-pedagoog
  Järvamaa Muuseum

  JIP

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein