Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  2 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Siit saad meile saata oma artikli või kuulutuse.


   
  Postitanud Rainer
  ArtiklidKeskväljaku taastamine

  21. jaanuar 2004

  Paide linna keskväljakul haigutab üks tühi krunt. Kohal, kus praegu asub “Sipelgapesa” välikohvik asus kunagi kena puithoone, mille taastamine annaks oluliselt juurde keskväljaku algse miljöö taastamisele.
  Keskväljak 19 hoone on ehitatud ilmselt 18. saj lõpus või 19. sajandi alguspoolel.
  Vanim hoonet kujutav pilt pärineb 1856. aastast.

  Hoonele on hiljem tehtud mitmeid ümberehitusi. Selle veebilehe esilehel on 20. sajandi alguspoolel tehtud foto keskväljaku lääneserval asunud hoonetest, mille hulgas ka see ehitis annab oma panuse väljaku terviklikkusele.  Sel ajal, kuni II Maailmasõjani asusid majas mitmed kauplused.
  Paljud mäletavad ilmselt seda, et 1980-tel asus seal kondiitritoodete kauplus, magus värske küpsetise lõhn oli üks põhjus, miks näiteks minu jaoks oli see üheks vähestest kauplustest, kust ma lapsepõlves kohe kiiresti ära ei kippunud, kui olin sunnitud vanematega poodides kaasas käima.

  1995. aastal tagastati kinnistu Hillar Rästasele.
  Samal aastal ostis kinnistu AS RA-SAT (äriregistri andmetel asukoht: Loo 14, Rapla). Uus omanik esitas Paide linnavalitsusele projekti kinnistule uue hoone ehitamiseks. Muinsuskaitseamet ja linnavalitsus andsid loa kinnistul asuva vana ehitise lammutamiseks. Muinsuskaitse arvates oli hoone sel ajal juba nii halvas seisukorras, et selle lammutamine oli ainuvõimalik lahendus. Lammutamisest kaugemale siiski see omanik ei jõudnudki.
  2001. a maikuus omandas kinnistu OÜ Sõbra Juures ning rajas sinna vana ehitise all asuvate keldrite kaitseks välikohviku terrassi. Välikohvik “Sipelgapesa” on saanud tegutsemisloa 5 aastaks. Praegune omanik ei ole avaldanud kinnistuga seotud edasisi plaane, kuid tõenäoliselt on siiski kavas taastada krundil esialgselt asunud hoone võimalikult originaalilähedaselt.
  Kinnistu asub ärimaal ja vanalinna muinsuskaitsetsoonis. Sellega kaasneb nõue ehitada kinnistule esialgsele hoonele sarnanev, vanas miljöös, viilkatusega ja vähemalt laudvooderdisega ühekordne ehitis.

  Paide kesklinn on väga vana, saanud oma praeguse kuju koos sellelt lähtuvate tänavatega juba keskajal. Keskväljaku praegune kuju ja hoonestus on välja kujunenud 18.-19- sajandil. Vabariigi president on Paide keskväljakule andnud Kaunim kodu 2003 auhinna. Seega tegu on väärt mälestise ja ka vaatamisväärsusega. Sel põhjusel on Keskväljak 19 endisel kujul hoonestamine kahtlemata hädavajalik.
  Loodame, et omaniku, linna ja kõigi teiste asjasthuvitunute abiga see ka lähiajal teostub.

  Muidugi ei pea keskväljaku taastamine esialgses miljöös piirduma ainult selle ehitisega. Sellest Tallinna suunas ülejärgmine krunt on kunagise põlengu tulemusel samuti tühi, ka see tuleks hoonestada. Võibolla ei ole väga radikaalne ka mõte taastada väljaku munakivikate, on ju see siiani alles, ainult praeguse asfaltkatte all. Senisest nõudlikum tuleks ehk olla ka vanade hoonete akende, uste jms korrastamisel. 19. sajandist pärit puithoonele ei pruugi olla kõige sobivam metallist ja klaasist välisuks või pakettaknad. Ka hoonete värvilahendus peaks sobima nii teiste hoonete kui ajastuga, kust nad pärit on. On arusaadav, et selliste taastamistööde käigus on ehk odavaim kasutada kaasaegseid ehitusmaterjale, kuid ehk oleks siiski õigem taastada asjad tervikuna. See tähendab, mitte üksnes puitvooderdisega, mille all on kiviplokk vaid üleni puitehitisena, mille juures on kasutatud samu materjale kui üle 100 aasta tagasi. Sellised tehnoloogiad on ju Eestis taas kasutusele võetud (vt näiteks Säästva Renoveerimise Infokeskuse kodulehte http://www.renoveeri.net/). Usun küll, et selliselt taastatud hooned oleks ka linna külaliste jaoks huvipakkuvamad. Miks mitte selliselt omandatud kogemusega taastada kõik vanalinnas asuvad puitelamud ja hakata oma kogemust pakkuma teistelegi Eesti linnadele ja asulatele.

  Et asi selles suunas liiguks, oleks tore kui asjast huvitatud ametnikud, spetsialistid, asjahuvilised jne ühiselt tegutseksid. Võibolla oleks Ühendus Weissenstein üheks selles valdkonnas ühiselt tegutsemise võimaluseks (sest taolisteks ettevõtmisteks ta asutatud on), võibolla leitakse muu võimalus. Peamine oleks aga see, et asi senisest jõudsamalt liikuma saaks.

  Paide Keskväljakust:

  Kiriku ehitamisest alates on Paide turuplats – keskväljak üks omapärasemaid ja ilusamaid väljakuid Eesti linnades. Ta on ainuke nii suurte gabariitmõõtmetega, kergelt trapetsikujuline, heade proportsioonidega. Tänu tsentraalsele asendile linna plaanistruktuuris, ilmekusele ja säilinud hoonestusele, on tal juhtiv koht Paide linna kujunduses tänapäevani. Madalad ühekorruselised puitelamud loovad kinnise ruumi mulje: väljakule viivad tänavad on suunatud vastaskülje ehitusele, viimaste kõrgus ja maht vastavad 17. ja 18. sajandi barokiperioodi välisruumide kujunemise põhimõtetele. Väljakut ümbritsev hoonestus demonstreerib kogu oma ilus 18.-19. sajandi traditsioonilist puitarhitektuuri, mis on loodud kohalike ehitusmeistrite poolt.

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein