Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  3 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Siit saad meile saata oma artikli või kuulutuse.


   
  Postitanud Weissenstein
  UudisedLeitud on Hessede maja kunagine asukoht Paides

  21. veebruar 2005

  Ühendus Weissenstein tegi ajalooliste materjalide põhjal selle aasta alguses kindlaks kirjanik Hermann Hesse esivanemate maja asukoha Paides.
  Maailmakuulsa kirjaniku ja Nobeli kirjanduspreemia laureaadi Hermann Hesse isa sündis Paides, kus elas aastatel 1830 kuni 1896 kirjaniku vanaisa Carl Hermann Hesse.

  C. H. Hesse sündis aastal 1802 Tartus, kuhu olid kolinud Saksamaalt tema isa ja ema. Ta lõpetas 1827. aastal Tartu ülikooli arstiteaduskonna. Ülikooli aastatel oli Hesse üheks baltisaksa korporatsiooni "Livonia" asutajaks. Peale edasisi õpinguid Berliinis asus Hesse maakonnaarstina tööle Paides, kus ta elas ja töötas kuni oma surmani 1896. aastal. Tolleaegne Paide oli taastärkav väikelinn. Peale linna täielikku hävitamist Liivi- ja Põhjasõjas oli Paide kaotanud linnaõigused ja kuulunud hoopiski Mäo mõisa koosseisu. Linnaõigused taastati alles 1789. aastal, peale mida elustus linnaehitus ning siinne kultuurielu, millest ka Hesse aktiivselt osa võttis. Muuhulgas oli tema Paide esimese seltsi - Kodanike Klubi - taaselustaja. Hesse oli väikelinnas tuntud ja silmapaistev tegelane ning tuntud maakonnarst kogu Järvamaal.

  Selle aja Paidest ja Hessede perekonna elust on kirjutanud raamatu Hesse teise naise õetütar ja omal ajal tuntud laulja Saksamaal Monika Hunnius. See on tegelikult ainuke ilukirjanduslik teos, mis kirjeldab elu endisaegses Paides. Hunniuse, kes külastas Paidet noore tütarlapsena, mälestused loovad linnast ja selle rahva elust idüllilise pildi.

  Selleaegsesse Paidesse saabumist kirjeldatakse raamatus “Minu onu Hermann” nõnda: “Teine suur hetk oli Paide kirikutorni nägemine silmapiiril. Vaatepilt vallandas kõrvulukustava rõõmuhõiske … Nüüd jõudsime sillale ja vanker veeres kolinal üle munakividega kaetud puhaste tänavate. Postikella helin kutsus inimesed akendele. Kõikjal oli näha armsaid tuttavaid ja rõõmsalt tervitavaid nägusid.
  Sõitsime üle turuplatsi ning möödusime naabrist, vanaproua Laursonist, kes kudumistööga akna all oma tavalisel kohal istudes meid sõbralikult üle prilliraamide vaadates tervitas. Ja nüüd meie reisvanker peatub. Me valgume naerdes ja valjusti hõigeldes kitsast uksest välja. Majarahvas võtab meid trepil vastu.”

  Paljud Hesse-uurijad, kes on Paidet külastanud, on tundnud huvi selle vastu, kus on Hessede maja Paides asunud. Kahjuks pole seda siiani osatud öelda.

  Selle aasta jaanuaris avaldas Ühendus Weissenstein oma veebilehel oma sellekohase uurimuse, mis viitas mitmetele tõenditele maja asukoha kohta. Selleteemaline ettekanne, “19. sajandi Paide ja C. H. Hesse”, peeti 18. veebruaril Kolmkõla festivalil.
  Hessede majast ja selleaegsest Paidest on ühendusel kavas teha ka järjekordne lühidokumentaalfilm.

  1902. aasta Paide Teatajas avaldatud andmed Paide kruntide omanike kohta, 1913. aasta Paide aadressraamat, 1931. aasta plaan Paide krundinumbritega, 1937. aasta kinnisvarade teadaannete lehed ja majade toimikutes pärinevad plaanid (pärit Järvamaa Muuseumi arhiividest), samuti Hunniuse raamatus avaldatu osundab, et Hessede maja asus praegu Pikk 4 asukohal olnud krundil.

  Sel ajal oli kogu Pika tänava idaserv ääristatud pikkade ja madalate puumajadega, millede krundid ulatusid kuni Rüütli tänavani. Pikk 2 lõunapoolse osa kohal asus Laursonnide maja, Pikk 4 asemel Hessede maja. Kahjuks ei ole siiani leitud ühtegi pilti kunagisest Hessede majast. Kõik sellekohased materjalid ja vihjed on väga teretulnud.  Ühendus Weissenstein loodab, et maja asukoht saab tulevikus ka tähistatud asjakohast teavet sisalduva tahvliga. See loob ühe lisavõimaluse Paide linna tutvustamiseks nii Eestis kui kogu maailmas

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein