Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  5 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Siit saad meile saata oma artikli või kuulutuse.


   
  Postitanud Weissenstein
  UudisedNäitus Paide Vallitornis

  27. oktoober 2004

  3. novembril avatakse Paide Vallitornis näitus “1903. aasta Peterburi Carl Bulla fotodel”. Ajastatuna Venemaa fotoreportaa˛ide alusepanija eelseisvale150. sünniaastapäevale, on see, 12. detsembrini avatuks jääv näitus silmapaistva fotograafi tööde seni üheks suuremaks väljapanekuks Eestis.
  Venemaa Riiklikus Filmi- ja Fotoarhiivis säilitatava pildimaterjali hulgast valitud ainese põhjal koostatud näitust on eksponeeritud 2003. aastal Peterburis, Hamburgis ja Dresdenis. Saaremaa Muuseumi palvel toodi see Saksamaa Liitvabariigi Suursaatkonna ning Goethe Instituudi vahendusel Eestisse.

  21. jaanuarist kuni 21. märtsini olid need Peterburi fotod kaalukaks osaks Kuressaare linnuses eksponeeritud seni suurimast Carl Oswald Bulla elu ja tegevust kajastanud näitusest Eestis. 26. märtsist kuni 9. maini oli Bulla ülesvõtete väljapanek Narva Hermanni kindluses. Nüüd – sellise tervikuna ilmselt viimast korda – on see laia vastukaja leidnud näitus Eestimaa südames.

  Carl Bulla (1855-1929) tegeles 1880. aastast alates laial ampluaal etnograafilisest fotost dokumentaalfotode ja pildireportaa˛ideni. Alates 1886. aastast oli ta Vene tsaariõukonna mõjukate toetajate poolt politsei tülitamiste eest kaitstud. Bulla kasutas seda privileegi, tegemaks ülesvõtted, mis kajastavad muu hulgas ka Venemaa ajaloo saatuslike aastate tänavarahutusi ja atentaadi tagajärgi. Koos oma perekonnaga dokumenteeris Bulla Venemaa ajalugu 19. sajandi lõpust kuni võimu ülevõtmiseni nõukogude poolt. Temalt pärinevad ka fotod, mida teiste hulgas näiteks Sergei Eisenstein hiljem oma filmides Oktoobrirevolutsiooni käigu ja olustiku rekonstrueerimiseks kasutas.

  Olles 1904. aastal abiellunud Sõrve poolsaarelt pärit Christine Juliane Keselbergiga, rajas Carl Bulla 1910. aastal Iide külasse oma suvila, mis 1917. aasta revolutsioonisündmustest ajendatud Eestisse pagemise järel sai kuni surmani tema päriskoduks. Praegu asub selles hoones Torgu vallamaja. Saaremaa ja eriti Sõrve poolsaare olustikku on Carl Bulla jäädvustanud paljudele, oma aja silmapaistvateks ajastudokumentideks saanud fotodele.

  Carl Bulla suri 1929. aastal ja on maetud Jämaja surnuaiale.


  Raul Salumäe


  Täiendav teave:

  Jaak Salmar (Paide Vallitorn) – 385 05 76, 520 37 99
  Raul Salumäe (Saaremaa Muuseum) - 045 57 541, 053 437 886


  JIP

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein