Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  3 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Siit saad meile saata oma artikli või kuulutuse.


   
  Postitanud Weissenstein
  UudisedReopalu kalmistul tähistati kunagise Paide linnapea Eduard Purfeldti rahupaik

  8. juuli 2004

  Reedel, 9. juulil kell 11 avatakse Paides, Reopalu kalmistul kunagise linnapea Eduard Purfeldt´i korrastatud rahupaik ja teabetahvel tema elu ning tegevuse kohta.
  Eduard Purfeldt sündis 15. märtsil 1890. aastal Väätsa vallas. Ta lõpetas kooli  Paides aastal 1907 ja töötas seejärel erinevates ametites – kohtu-uurija tõlgi ja politseiülemana  Paides ning paberivabriku haigekassa asjaajajana Türil. Aktiivse kodanikuna osales ta Paide seltsides alates 1908. aastast, olulisem oli tegevus  karskusseltsi “Idu” juhatuses ja hiljem kaubatarvitajate ühisuses “Iva”. Purfeldt oli Paide linnapea 1921–1930.

  Paides on kahe hoone saatus tihedalt seotud Purfeldtiga. Praegune raekoda oli esialgu  ühekordne jõuka linnakodaniku elamuks ehitatud hoone. Purfeldt võttis selle  linnavalitsuse kasutusse ja ehitas ümber kahekorruseliseks. Raekoda oma hilisklassitsistliku teise korrusega valmis 1925.aastal.

  Teine hoone on rahvamaja, mis ehitati Vabadussõja ausamba rajamiseks korjatud raha eest ja riigilt tasuta saadud Pikaküla mõisahoone palkidest. Põhjendus raha selliseks kasutamiseks oli seisukoht, et nii väike rahvas ei saa lubada endale miljonitesse kroonidesse ulatuvaid mälestussambaid. Avalikkus küsis järjest sagedamini, kas mälestusmärgiks ei sobiks paremini koolimaja, muuseum või raamatukogu, sest need on kivist ausammastest elavamad. Rahvamaja hoone ehitamist  alustati 1927, avamine toimus 3. veebruaril 1929. aastal. Eduard Purfeldt suri 1952. aastal ja on maetud Reopalu kalmistule.

  Paide abilinnapea Kersti Laastau ütles, et rahula korrastamiseks tegi annetuse Purfeldti Inglismaal elav tütar Juta Kull, kes ka ise tseremoonial osaleb. Samuti oli vanaproua soov teha annetuse eest midagi abivajavate inimeste heaks. Selleks otsustati rajada lasteabikeskusesse turvatuba.

  Reopalu kalmistul asuva kultuuri- ja ajaloorajal alustati rahupaikade tähistamist 2002. aastal teabetahvli avamisega kuulsa kirjaniku Hermann Hesse perekonna matmispaigas. Aasta hiljem tähistati Paides esimese eestikeelse kooli rajanud ja kiriku ülesehitamist korraldanud kirikuõpetaja Carl Gotthard Hammerbecki perekonna rahula, käesoleval kevadel tähistati Eduard Vilde romaani “Prohvet Maltsvet” peategelase prototüübi Johann Leinbergi kalm.


  Lähemalt:
  Paide abilinnapea Kersti Laastau 383 8631


  Eha Moosel
  Teabenõunik
  383 8622; 526 6748
  eha.moosel@paide.ee


  JIP

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein