Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  1 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Siit saad meile saata oma artikli või kuulutuse.


   
  Postitanud Weissenstein
  Uudised„Arad veed ja salateed“

  27. juuni 2004

  Esmaspäeval (28.06.) kell 12 esitletakse maavalitsuse IV korruse saalis Eesti Kirjandusmuuseumi ja Järva Maavalitsuse koostöös  sündinud ja kaante vahele jõudnud raamatut „Arad veed ja salateed. Järvamaa kohapärimus“.
  Tegemist on raamatuga, milles avaldatakse 832 teksti Järvamaa muististest, looduslikest objektidest ja ajaloolistest ehitistest koos neid illustreerivate fotode, jooniste ja kaartidega. Kuna raamatus on kajastatud kogu Järvamaa, võime me seda julgesti nimetada ka koguteoseks. Järvamaale iseloomulikud jutud pärinevad eri ajastutest, neid on kirja pannud erinevad inimesed oma isikupäraga, juttudes kajastub talletamisaja vaim. Lisaks arhiivimaterjalidele näidatakse olukorda ka tänapäeval, mis sai võimalikuks tänu kirjandusmuuseumi töötajate ja üliõpilaste täiendavale kogumistööle 2003. ja 2004. aastal, kui kontrolliti objektide olemasolu ja koguti infot nende paikade kohta, millest arhiivis andmed puudusid.

  Järvamaa legendide raamatu väljaandmise idee sai alguse ühest teisest, analoogsest raamatust. Nimelt oli Theo Aasal ja Kersti Laastaul võimalus tutvuda Rõuge kihelkonna kohapärimusraamatuga. Leiti, et samasugune raamat võiks olla ka Järvamaal. Korraldati legendide kogumise võistlus, kuid sellele laekus vähe ehedaid rahvajutte. Täiendava materjali saamiseks pöördusid Kersti Laastau, Tiiu Saarist ja Aino Kreitsman Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi kohapärimuse uurijate poole ning sündis kokkulepe Järvamaa legendide raamatu koostamiseks. Nii algas kaks aastat kestnud koostöö.

  On peaaegu võimatu lugeda kokku neid inimesi, kelle meel, mõte ja tegu aitasid kaasa teose sünnile, olgu need siis juttude vestjad, üleskirjutajad, piltnikud või raamatu idee autor, koostaja, andmete sisestajad, kujundaja, toimetaja, trükkimisega tegelenud inimesed jne. See oli paljude inimeste ühine jõupingutus. Eriti hea meel on selle üle, et arhiivist on jõudnud päevavalgele meie esivanemate vaimne pärand ning see sai „raiutud raamatusse“, mis võimaldab unikaalse materjaliga tutvuda ka laiemal lugejaskonnal.

  Rõhutada võiks veel asjaolu, et raamat kuulub kirjandusmuuseumi teadustööde loetellu.

  Vastuse küsimusele, miks oli vaja raamatut Järvamaa kohapärimusest, annab järgnev katkend, mis pärineb Rein Veidemanni raamatust „Lastekodu“:

  „Tegelikult on legendid need, mis lasevad kõigel elavana paista.“

  „Legend kindlustab asja, koha, inimese eluvõime ka siis, kui seda asja ennast enam pole, koha vormid on muutunud, inimesest on saanud põrm. Sõnad, nimed, legendid, mälestused, raamatud – see kõik on palju tõelisem maailm sellest, mida igapäev elatakse. Sest kui poleks sõnu, kirja, raamatuid, mälestusi ja mälestuste mälestusi, siis poleks meie jaoks ka seda maailma…“


  „Meie palged on pööratud minevikku, sest ainus nähtav tõelus on oleviku hajumine unustusse või sulgumine mälestuseks...“


  Täiendav info Anne Viljat 385 9661

  JIP

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein