Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  2 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Siit saad meile saata oma artikli või kuulutuse.


   
  Postitanud Weissenstein
  UudisedJärvamaa Muuseumis avatakse järgmisel nädalal kruusinäitus

  27. juuni 2004

  Vaadata on mõisakeraamika Raplamaalt, kruusid Jõgevamaalt Siimustist ja portselan Pärnu harrastajate seltsilt Lüster.
  Kruus on meie igapäevases elus tavaline ese. Kui seda vaadelda kui meenet ehk varasema kõnepruugi järgi kui suveniiri, on väärtushinnang kruusile kohe muutunud. Tuletagem meelde – oleme kuskil turismireisil, satume ikka kauplustesse, kus igat sorti meeneid kuhjaga. Ja õigesti teeb see, kes meene praktilisele väärtusel mõtleb. Kas mingi vidin kapiriiulil või igahommikune kohvijoomine vastavate kirjadega kruusist… Kumba eelistada ? Tänapäeva praktilise meelega inimene eelistab viimast...

  Reisilt tood kaasa ühe ilusa pildiga kruusi, järgmises paigas püüad taas uut ja midagi väga südamelähedast hetke meenutavat kaasa saada. Eneselegi märkamatult oled taas teinud ostu. Ning ühel hetkel märkad, et matkade parimaks meenutajaks ongi saanud kruus.

  Eestimaa meenena sõidab paljudesse maailma kodudesse taas kruus, olgu see siis käsitsi maalitud linnavaatega, omapärase kujuga keraamiline kruus või hoopis seda ettevõtet meenutav, kellel töö asjus külas käisid.

  Tõuke teha Järvamaa Muuseumis näitus “Kruus kui meene” andis kindlasti see, et meil on Eestis ja Paideski inimesi, kel kruuside kogumine hobiks saanud. Teisalt aga teadmine, et Eestis on mitmeid ettevõtteid, kes taoliste meenete valmimise eest hoolitsevad. Paraku aga Järvamaast üsna vähe meenekruuse teinud.

  Nõnda ongi näitusel toodangut neilt, kes turismimessidel end reklaaminud. On Raplamaalt Mõisakeraamika, Sauelt Elves, Siimusti kereemika Jõgevamaalt ja portselanimaali harrastajate selts Lüster Pärnust. Samuti on näitusel laulupidudega seotud meenekruuse.

  Aga küllap jääb siia ka paljude teiste toodangut, mis näitusele kogujate vahendusel jõuab. Näiteks on oma kogudest on lubanud tuua valiku Viru Teataja peatoimetaja Rein Sikk, Paide Gümnaasiumi direktor Peeter Putk, täiendust tuleb ka Järvamaa Muuseumi kogust ning väike valik lisandub direktori Tiiu Saaristi meenekruusidest.

  Näitus avatakse 1. juulil kell 12.00 ja jääb külastajatele uudistamiseks 8. augustini.

  Laupäeval, 10 juulil kell 11.00 on muuseumis portselanimaali õppepäev. Nimelt õpetavad asjatundjad Lüstrist (Mai Kolossova jt), kuidas kodustes tingimustes ja päris kerge vaevaga ühe kauni meenekruusi saab valmistada. Kuna ettevõtmist toetas Kultuurkapitali Järvamaa ekspertgrupp, on osalustasu sümboolne.

  Mõnusate kohtumisteni Järvamaa Muuseumis!

  Tiiu Saarist
  näituse koostaja

  JIP

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein