Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  3 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Siit saad meile saata oma artikli või kuulutuse.


   
  Postitanud Rainer
  ArtiklidMöte

  23. märts 2004

  Lugesin hiljuti EPL lisast “Möte” Robert Putnami kirjatükki edukast ühiskonnast. Putnam räägib selles sotsiaalsest kapitalist ja kodanikuühiskonnast.
  Tuginedes Itaalia kogemusele väidab ta, et edukad ei ole mitte algselt rikkad ühiskonnad vaid sellised, kus tegutseb palju ühiskondlikke organisatsioone. Sellistes regioonides on elanikele tähtsad avaliku elu küsimused, eeldatakse, et teised käituvad seaduskuulekalt, hinnatakse solidaarsust, kodanike osalust ja integreeritust. Põhjus, miks selline ühiskond on edukas, on lihtne – koostöö on kergem korduva läbimängimise teel. See tähendab, et majanduslik ja poliitiline läbikäimine on efektiivne ja edukas siis, kui toimib laiem sotsiaalne võrgustik. See tagab tugevama “sisekontrolli”, kuid samas ka usalduse. Kõik see on vajalik majandusliku edu ja sotsiaalse üksmeele saavutamiseks.

  Paraku ei väärtustata seda tõde piisavalt. Eduks peetakse eelkõige aina uute ja väidetavalt efektiivsemate majanduslike või poliitiliste mudelite loomist ja rakendamist, või mis veel naiivsem – uute poliitikute, reformijate jms esilekergitamist.

  Teine asi on see, et kodanikuühiskond ja kodanikualgatus eeldavad teatud avatud ühiskonnale fundamentaalsete tõdede omaksvõttu, mis vaatamata meie ühiskonna näilisele liberaalsusele nii lihtne polegi.

  Nimelt, kodanikuühiskonna üheks funktsiooniks on peetud valitsusest sõltumatute organisatsioonide sfääri loomist, mis on piisavalt tugev selleks, et takistada riigivõimul ühiskonna teiste osade üle domineerimist. Tegu ei ole mingi “alternatiivse valitsusega”, mingi maffiaga. Vastupidiselt sellistele jäikadele, traditsiooniliselt klannitaolistele moodustistele on tegu seesmiselt avatud sfääriga. Eesmärk ei ole koondada kontroll ühtede äravalitute asemel teiste kätte vaid tagada kõigi asjaosaliste, ehk siis kogu kodanikuühiskonna kontroll asjade üle, mis kogu seda ühiskonda ka puudutab.
  Just selline avatud sfäär ongi kõigile nende õiguste ja vabaduste ning ühiskonna avatuse ja pluraalsuse oluliseks kindlustajaks.

  Kodanikualgatus, mis kõike seda taotleb, põrkub sellega harjumata klanniühiskonnas aga varem või hiljem takistuste vastu. On iseloomulik, et selliseid takistusi tuleb oodata just majanduslikult ja sotsiaalselt vähearenenud piirkondades. Miks? Just eeltoodu tõttu – sellistes ühiskondades puudub majanduslik edu ning sotsiaalkultuurilne aktiivsus vähese avatuse, sotsiaalse kapitali puudumise tõttu ehk siis igasuguse kodanikualgatuse kogemuse puudumise tõttu. Sellistele ühiskondadele on omane, et teiste suhtes ei eeldata mitte õiglast ja seaduskuulekat käitumist vaid just kahtlustamist ebaausates motiivides ja seadusrikkumistes. Neis kirutakse valitsejaid, kuid midagi ette ka ei võeta. Arvatakse, et avalik elu on üksnes poliitikute asi. Tegelikult usutakse, et seadused on selleks, et neid rikkuda, kuid kartes teiste seadusele allumatust, nõutakse rangemat korda. Keegi ei tohi teistest erineda, keegi ei tohi liiga kõvasti häält teha. Jne. Pole siis ime, et selles nõiaringis tunneb inimene end lõpuks võimetu, ekspluateeritud, õnnetu ja vihasena. Olematu sotsiaalne kapital, olematu alus heatahtlikuks koostööks, olematu lootus majanduslikule ja sotsiaalsele edule.

  Sellises nõiaringis me keerleme. Minu arust ka meie linnakeses. Ja “meiega” ei näita ma näpuga ainult teistele. Vana tõde, et kui üks näpp näitab teistele, siis neli endale. “Meie” – see olemegi … meie.
  Räägime peamiselt sellest, et kuidas ikka asjad ei edene, kuidas ikka meil on kehvemini ja mujal, kuidas keegi midagi ei tee, kuidas kõik on kindlasti vargad, istume ja arutame lõpmatult, millise imenipiga saada järsku maailma nabaks või siis vähemalt südameks. Samas poleks vaja midagi muud, kui suhtumise muutmist. Hakkaks mõtlema, et tegelikult on meie linna elanikud õiglased, ausad ja seaduskuulekad. Loomulikult kõik ei osutu sellisteks, ent milleks olla alati kahtlustav? Eks ole kohe palju meeldivam koostööd teha? Erineva mõttelaadiga inimesest pole tingimata vaja lahti saada, erinevusi tõhusalt koostööks kasutades võib tulemus olla hoopiski parem. Ja iga liigutuse eest polegi tingimata vaja nõuda pappi, mis päevapealt rikkaks teeks. Võibolla tuleb hoopis kõigile odavam ja meeldivam teha ühiseid asju … missioonitundest, vastutustundest, selleks, et nii on lihtsalt õige?
  Võibolla tuleks kasuks ka see, kui jätaks hetkeks enda liiga tõsiselt võtmise ja ülereageerimise sellele, kui meie puudustele osundatakse.
  Ehk siis – sotsiaalse prügi asemel sotsiaalse kapitali tootmine.

  Tundub idealisti jutuna? Tundub tõesti. Aga ei ole. Ühiskonnateadlaste sõnul on see ainus ja püsiv alus eduks. Igas valdkonnas. Kusjuures see ei vaja raha. Pole mõtet kiruda meie vaesust, lunida abi Euroopa fondidest vm.

  Niipalju siis huvitavast lugemisest EPL lisast “Möte” ja sellest tekkinud mõtetest.

  Tegelikult ka selle veebi eesmärk – teha korda linna ajaloolised vaatamisväärsused, hoida vanalinna, võib teostuda üksnes siis, kui selle taga ei ole ainult mõned entusiastid ja omavalitsus vaid linnakodanike lai toetus ja hea tahe. Just ja ainult selline mõtteviis ongi meie senise tegevuse võimalikuks teinud.

  Kui aga kedagi huvitaks, mis oleks püsiv ravim mitte üksnes vanalinnale vaid tervele Paidele, siis mind veenis küll Putnam ja sellele teooriale praktikana lisandunud teatud hiljutised sündmused Paide linnas ja selle meediakanalites, et meie ainus võimalus ongi seesama sotsiaalne kapital, milline idee on tegelikult väga ja väga vana.


  Samast teemast

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein